Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Böjtöljünk, de okosan

2017. 02. 21. 07:21
Forrás: termalfurdo.hu
Egészség
A hagyományosan betartott tél végi böjt testnek és szellemnek egyaránt fontos, de nem mindegy, hogyan csináljuk! Összegyűjtöttünk néhány fontos tudnivalót.
A téli tunyaság és az ünnepek alatti hatalmas lakomák hatása még a tavasz közeledtével is sokunkat kísért. Érezzük, a tavaszi nagytakarítással egy időben szervezetünknek sem ártana egy alapos tisztítás.
A farsangi időszak végeztével hagyományaink szerint lassan itt az ideje a húsvéti készülődésnek. A nagypénteket és aztán a feltámadás ünneplését megelőző időszak fontos eleme a böjt, amelyet a hagyomány szerint hat héttel húsvét előtt kell kezdeni. A húshagyó keddtől húsvétig tartó nagyböjt a vallási és egészségügyi okok miatt alakult ki, amellett, hogy önfegyelemre és lemondásra tanít, gyógyítja is a szervezetünket.

A világ minden táján böjtölnek

A böjt szinte minden vallásban, minden nép életében létezik, a legtöbb szellemi alapokon nyugvó böjt valódi koplalást és lemondást ír elő, hívei ettől várják a fizikai és szellemi megtisztulást. A buddhisták teliholdkor csak folyadékot ihatnak, és hasonló előírás vonatkozik a hindu vallásúakra is. A muzulmánok ramadan idején csak naplemente után ehetnek, a zsidóknak pedig bűnbánat napján kell önuralmat gyakorolniuk. A keresztények húsvéti böjtjének nem csupán szellemi, hanem egészségügyi előnyei is vannak.
Tavasszal újjáéled a természet, ilyenkor van a szervezetünknek is szüksége megtisztulásra. A tél végi méregtelenítés –böjtöljünk csak pár napig vagy akár két-három hétig is – nagyban hozzájárul szervezetünk megtisztításához. Fontos, hogy jól válasszuk meg a böjt intenzitását, típusát és időtartamát. A különféle tisztítókúrák komoly erőpróbát jelentenek a szervezet számára, ezért csak körültekintően, lehetőleg szakember felügyelete mellett szabad belekezdeni.

Nem fogyókúra, hanem méregtelenítés

Fontos szem előtt tartani, hogy bár gyors és látványos súlycsökkenéssel is jár, a böjt célja a közhiedelemmel ellentétben nem a fogyás, hanem az, hogy megszabaduljunk a testünkben felgyűlt felesleges anyagtól és mérgektől. Nem árt óvatosnak lenni, hiszen a tisztítókúra során az ártalmas salakanyagokkal együtt bizony értékes ásványi anyagok, vitaminok és tápanyagok is távoznak, ráadásul a „koplalásnak” köszönhetően szervezetünk energiaszintje sem megfelelő. Ezért, ha valaki 2-3 napnál hosszabb böjtre vállalkozik, előtte mindenképp kérje ki szakember véleményét, és ha módja van rá, a kúra közben is mutassa meg magát orvosának

Léteznek „engedékenyebb” verziók is

A száraz, vagy a csak vízivást engedélyező böjtöt a szakemberek senkinek nem ajánlják még rövid időre sem! A néhány napos léböjt kúra, melynek során zöldség- és gyümölcsleveket fogyasztunk, esetleg gyógyteákat iszunk, sokkal egészségesebb. Hosszabb időtartamú, egy-két hetes böjthöz legtöbben nem a teljes körű megvonást javasolják, sokkal egészségesebb a hús, a tej, a cukor és a tojás, vagy ezek részleges kivétele az étrendből. Vannak a szilárd tápanyagokat csak gabonafélék és magvak formájában engedélyező kúrák, de ismerünk a zöldségek és gyümölcsök főzését és párolását engedélyező módszert is. Nagyon fontos, hogy mindenki olyan böjt típust válasszon, amely megfelel szervezete állapotának, ezért jó, ha kikérjük szakember véleményét. Sose böjtöljünk betegség után és fizikailag vagy szellemileg túlterhelt időszakban. A böjtöt legjobb szabadnapokra vagy hétvégére időzíteni, így a testünk méregtelenítéséhez egyfajta szellemi megtisztulás is csatlakozik.

Ügyeljünk a vitaminok és ásványi anyagok pótlására

Ha egy rövid, egy-két napos méregtelenítő böjtöt tervezünk, akkor is nagyon fontos a ráhangolódás, hiszen szervezetünket fel kell készíteni az „elvonási időszakra”. A legjobban tesszük, ha már napokkal korábban elhagyjuk a nehéz ételeket, csökkentjük az étkezések során elfogyasztott adagokat, és fokozatosan növeljük a folyadékbevitelt. Amikor elkezdjük a kúrát, figyeljünk arra, hogy sok, vitaminokban gazdag folyadékot igyunk, lehetőleg nyers gyümölcsök és zöldségek kipréselt levét. Az extra folyadékbevitel minden böjtnél jellemző, de a szilárd tápanyagokat részben engedélyező böjt esetén is ügyeljünk a folyadékbevitelre és a fontos vitaminok és ásványi anyagok pótlására. Aki valamilyen hiánybetegségben szenved, annak fokozottan ügyelnie kell a hiányzó tápanyag megfelelő pótlására.
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...