Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Diéták útvesztőjében – nemcsak a módszer a lényeg

2016. 03. 17. 08:30
Forrás: termalfurdo.hu
Egészség
„A táplálkozásban keressétek gyógyulásotokat!” Ki hinné, hogy ez a mondat 2500 évvel ezelőtt hangzott el, az ókori Görögországban, Kos szigetén. Ezt az örökérvényű bölcsességet az orvos-tanár Hippokratész osztotta meg tanítványaival. A diéta az ő olvasatában már akkor a táplálékbevitel és a mozgás egyensúlyát jelentette.
Az orvostudomány megalapítójának tartott Hippokratész étrendről szóló művében megállapította, az táplálkozik helyesen, akinek étkezése során a bevitt táplálék arányos a napi tevékenységre fordított energiával. Ha körülnézhetne mai világunkban, első látásra biztosan örömmel tapasztalná, mennyi lelkes követője van tanításának. Viszont ha végigböngészné a sok diétás módszer leírását, talán még ő is elbizonytalanodna, ahogy az sokszor velünk is megtörténik.
 
Bizony, bárhol jár, bármit csinál, tanácsokkal és tuti módszerekkel találja szemben magát az ember. Zsírégetésről hall reggel a rádióban, turbó fogyást ígérő plakáttal szemközt várja a villamost munkába menet, az irodában felváltva tartanak gyümölcs és proteinnapot a kolléganők, a szupermarketben pedig szinte ki sem kerülheti a  „0%” feliratok támadását.

Mégis, melyiket válasszuk?

Mit tegyünk, ha a néhány hét alatt leadott mínuszok néhány hónap múlva megduplázott értékű plusz kilókként jelennek meg? Az egészségi állapotának, életmódjának, napi fizikai igénybevételének és lelkierejének megfelelő fogyókúra-típust természetesen mindenkinek személyre szabottan kell kiválasztania. Néhány népszerű módszer ismertetésével segítünk, melyik mellett tegye le a voksát.

Atkins diéta

Az Atkins diéta a szénhidrátok helyett a fehérjéket és a zsírokat részesíti előnyben a menü összeállítása során. A módszer célja, a zsírégetés beindítása. A mérsékelt szénhidrátbevitel következtében a szervezet a zsírszövetekben tárolt zsírkészletet elkezdi energiaforrásként használni, ami automatikusan fogyással, súlyveszteséggel jár. Az Atkins diéta négy szakaszból áll, amelyek során hétről hétre emelkedik a bevihető szénhidrát mennyisége és bővül a fogyasztható ételek listája. Heti 2-2.5 kg súlyvesztést és egy életen át tartó eredményt ígér.

90 napos diéta

Ennek diétának a lényege a szétválasztás. Ez azt jelenti, hogy a gyomorba mindig egyféle táplálék jut, mely így könnyebben lebontható. A diéta a protein nappal kezdődik, ezt követi a keményítőnap, szénhidrátnap és gyümölcsnap, majd ismét a fehérjenap következik. Így követi egymást a 4 nap sorban, 90 napon át. E fogyókúra célja, hogy a felesleges kilók leadása mellett átalakítsa a szervezet anyagcsere folyamatait, amivel garantálja a tartós fogyást. 90 nap alatt 15-20 kg mínuszt ígér.

Káposztaleves diéta

A káposztaleves diéta már évek óta jelen van a csoda-fogyókúrák palettáján. Több fajtája is létezik, legismertebb talán a hét napos változat. A működés azon alapul, hogy a káposzta megemésztéséhez szervezetünknek több energiára van szüksége, mint amennyit nyer belőle. Ezért minél többet eszünk belőle, annál többet fogyhatunk. Az egyhetes kúra 6-9 kg súlyvesztést ígér.

Turbó diéta

A 21. század egyik újdonsága a napjainkban agyonreklámozott Turbó diéta program, amelynek lényege, hogy a szervezet a kúra alatt minden tápanyagot hasznosít, vagyis eléget, ezáltal nincs zsírlerakódás. A turbó diéta két hét alatt 3 ruhaméretnyi fogyást ígér egy speciális fehérjeturmix segítségével, amely mellett üres zöldséglevesen kívül semmiféle más táplálék nem fogyasztható.

A tartós fogyókúra szabályai

Tartós eredményhez nélkülözhetetlen a kitartás. Bármelyik fogyókúrát választjuk, ha tartós eredményt akarunk elérni, néhány szabályt érdemes figyelembe venni és betartani:
1. Mozgás nélkül nincs fogyás. Szimpla „nem evéssel” nem a zsír, hanem az izomszövetből tűntetjük el a kilókat.
2. Heti fél kg fogyás az ideális. Ennél gyorsabb súlyvesztés esetén a szervezet „pánikba esik” és a kúra végeztével igyekszik villámgyorsan visszaszedni az elveszett kilókat.
3. Ha valaki nagyon keveset, vagy egyáltalán nem eszik, annál súlyos betegségek léphetnek fel.
4. Bármit is fogyasztunk, együnk minél lassabban. A szervezetnek idő kell, hogy pontosan felmérje, mennyi táplálékra van éppen szüksége. Ha gyorsan eszünk, sokkal könnyebben viszünk be a kelleténél több táplálékot, mégis éhesnek érezzük magunkat.
5. Sose feledkezzünk meg a megfelelő vitaminbevitelről! Szinte minden fogyókúrás módszer esetében szükség van táplálék kiegészítőkre, multivitaminokra, hogy ne csak karcsúak, de egészségesek is maradhassunk.
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...