Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Hét rossz szokás, ami szabotálja a fogyást

2015. 06. 28. 08:49
Forrás: termalfurdo.hu
Egészség
Az egészséges táplálkozás érdekében új mintákat kell kialakítanunk, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy megszabaduljunk a régi káros szokásoktól.
A következő hét kártékony beidegződés a leggyakoribb problémaforrás diétázásnál. Ha megszabadulunk tőlük, végre sikerülhet elérni és megtartani áhított súlyunkat.

Túl gyakran iszunk alkoholt

Az alkoholfogyasztás egy igen kártékony dominó effektust indít be. Néhány ital után gátlásaink feloldódnak, az éhségérzet pedig támadásba lendül. Ennek a szerencsétlen kombinációnak, no meg magával az itallal bevitt kalóriáknak köszönhetően, végül rengeteg felesleges energiát viszünk be. Ráadásul ez gyakrabban esik meg, mint gondolnánk, ugyanis az emberek többsége alábecsüli az elfogyasztott ital mennyiségét, míg el nem kezd étkezési naplót vezetni. A jó hír azonban az, hogy ha odafigyelünk erre, a kilók szinte csak úgy olvadnak majd le rólunk. Ha úgy véli, hasonló cipőben jár, harminc napig ne vagy csak hetente egyszer fogyasszon alkoholt és a mennyiséget is limitálja két pohárra. A hatás nem fog elmaradni.

„Diétás” élelmiszerek fogyasztása

Az úgynevezett „diétás” élelmiszerek fogyasztása is visszaüthet. Azon túl, hogy ezek a termékek többnyire tele vannak különböző adalékanyagokkal, amiknek még a nevét is lehetetlenség kiejteni, általában még csak nem is laktatóak. Ha pedig étkezés után éhesek maradunk és továbbra is az ételen jár az eszünk, az nassoláshoz vagy egy második adag diétás étel elfogyasztásához vezethet. Így pedig végül még több kalóriát viszünk be, mintha egyszerűen valamilyen egészséges, laktató ételt fogyasztottunk volna.

Túl sok egészséges étel

Nincs is annál jobb, mint amikor valaki beleszeret az olyan egészséges élelmiszerekbe, mint a zöldségek, a lencse, az avokádó vagy a teljes kiőrlésű gabonák. Az egyetlen probléma, ha elkezdünk túl sokat fogyasztani belőlük. Az ugyanis a szomorú igazság, hogy bár ezek az élelmiszerek valóban gazdagok tápanyagban és serkentik az anyagcserét, de ettől függetlenül túl lehet őket adagolni. Hogy ezt elkerüljük, figyeljünk oda testünk jelzéseire, hogy mikor érezzük magunkat éhesnek vagy telinek és nyugodtan lehet hagyatkozni a szemmértékünkre is. Egy adag gyümölcs például nagyjából akkora kell legyen, mint egy teniszlabda, egy adag főtt zabpehely ennek a fele, ha pedig magokat is adunk hozzá, akkor golflabda méretűre kell csökkenteni az apanázst.

Étkezések kihagyása

Bár ezzel biztosan nem mondunk újat, azonban ezt a szokást valóban fontos elhagyni. Ha hosszú időn keresztül nem eszünk, annak két nem kívánt mellékhatása is lehet. Egyfelől szervezetünk elkezd kevesebb energiát felhasználni, hogy kompenzáljon, másrészt pedig megnöveljük az esti túlevés esélyét. Este ráadásul eleve alacsony az aktivitási szintünk, és mivel visszamenőleg nem lehet kalóriát égetni, az ekkor fogyasztott extra kalóriák egyenesen zsírsejtekké alakulnak. Vagyis nem szabad figyelmen kívül hagyni az időzítést, nemcsak az számít, hogy mennyit eszünk, hanem az is, hogy mikor. Hatásos és egyszerű szabály, hogy ha az aktívabb időszakaink előtt nagyobb, a kevésbé aktív időszakok előtt kisebb adagokat eszünk, illetve öt óránál többet ne várjunk két étkezés között.

Számoljuk a kalóriákat

Sajnos a kalóriák folytonos számolgatása is elsülhet visszafelé. Egy kutatás során arra a következtetésre jutottak, hogy a kalóriaszámlálás még abban az esetben is megnövelte a nők stressz szintjét, ha nem volt megadva korlátozás. Ráadásul a stressz következtében megnőhet a kortizol nevű hormon szintje a szervezetünkben, ami éhségérzetet okoz és növeli a sóvárgást a zsíros, illetve cukros ételek iránt. Arról nem is beszélve, hogy az élelmiszereken vagy éttermi ételeken feltüntetett kalória nem tökéletesen pontos. Bár van létjogosultsága a kalóriák követésének, azonban léteznek ennél hatékonyabb és kevésbé nehézkes módszerek is arra, hogy kordában tartsuk a kilókat.

Amikor elhagyjuk a jó zsírokat

A táplálkozási szakértők fáradozásai ellenére nehéz meggyőzni az embereket arról, hogy a zsír fogyasztásával nem jár együtt automatikusan, hogy kövérek leszünk. Pedig a megfelelő zsírok fogyasztása remek fogyókúrás stratégia is lehet. Gyulladáscsökkentő hatásuk mellett az egészséges zsírok hihetetlenül laktatóak is. Tovább tart a teltségérzés, illetve az olyan növényi eredetű zsírok, mint az olívaolaj, az avokádó és a magok beindítják bizonyos étvágycsökkentő hormonok termelődését. A növényi zsírok az anyagcserét is serkentik és remek antioxidáns források. Éppen ezért érdemes minden étkezés során fogyasztani növényi zsírt is. Tegyünk egy avokádót a rántottába, adjunk magokat a zabpehelyhez, tegyünk egy kis olívaolajat a salátára vagy együnk egy kis étcsokit.

Érzelmi evés

Az olyan rossz szokások, mint hogy eszünk, ha unatkozunk, idegesek, dühösek vagy boldogak vagyunk, az egyik legfőbb oka annak, hogy az emberek nem tudnak lefogyni. Gyerekkorunktól kezdve arra tanítanak minket, hogy az ételt és az érzelmeket összekössük. Kötődünk az ételhez, ajándékba adjuk szeretteinknek, ünnepelünk vagy éppen érzelmeket nyomunk el a segítségével. Ezt a szociálisan elfogadott mintát nem egyszerű megtörni, de nem lehetetlen. Ha csupán az ilyen esetek ötven százalékában helyettesítjük az ételt valamilyen más jutalmazási vagy vigasztalási módszerrel, biztosan fogyni fogunk. Valamilyen újabb nagy eredményekkel kecsegtető diéta helyett, érdemes ezt az egy dolgot megfogadni és bár nem egyszerű a változtatás, mégis ez lehet a kulcsa annak, hogy kordában tartsuk a kilókat.
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...