Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Milyen betegségeknél jó a gyógymasszázs?

2016. 10. 27. 19:50
Forrás: hazipatika.com
Egészség
A fizioterápia szerves részét képező gyógymasszázs rendszertanilag a természeti gyógymódok csoportjába tartozik. A terápiás céllal alkalmazott kezelési eljárások közé tartozik a klasszikus svéd masszázs, illetve a reflexzóna masszázs, ami szegment, kötőszöveti és csonthártya masszázst takar.
A masszázs hatása függ a masszázs formájától, az alkalmazott fogásoktól és a masszázs intenzitásától. Az inger erősségét a diagnózis és a beteg állapota határozza meg, a masszázs ideje teljes masszázs esetén 35-40 percet vesz igénybe, több testrész esetén fél órát, míg a részmasszázsok ideje mindössze 10 perc átlagosan.

A masszázs típusai

A gyógymasszázst gyógymasszőr vagy gyógytornász végzi, leginkább kiegészítő kezelésnek rendeli el az orvos alapos kivizsgálás után, mindazonáltal a kezelés megkezdése előtt maga a gyógytornász is tájékozódik a beteg állapotáról a látható és tapintható tüneteken felül az orvosi vizsgálatok leletei alapján és ennek megfelelően végzi a kezelést.
A gyógymasszázs fajtái között több típust különböztetünk meg, a mozgásszervi panaszok esetében többnyire svéd masszázst jelent, míg a reflexzóna-masszázsok célja bizonyos szervek, szervrendszerek működésére reflexes úton hatni. Ide tartozik a szegment masszázs, a kötőszöveti masszázs, és a csonthártyamasszázs, valamint a lymphoedemás panaszokra alkalmazott speciális kézi nyirokmasszázs is.

A szegment masszázs

A gerinc bizonyos szakaszain végzik a szegment masszázst, párhuzamosan a csigolyák mindkét oldalán. Ennek lényege, hogy egyes szervek idegi ellátottsága azonos gerincvelői szegmentumból ered, ebből adódóan funkcionális kölcsönhatásban állnak egymással. Egy szerv megbetegedésekor az azonos szegmentumhoz tartozó bőrfelületen, izmon, ízületen és idegeken elváltozás jelentkezik. Ezekre a megfelelő szegmentumokra fejt ki hatást a masszázs a gerincvelőből, illetve gerincből kilépő idegeknek a megfelelő gerincszakasz melletti területének masszírozásával, a betegséget fenntartó reflexkör megszakítása és a szegment szöveti állapotában kialakult kóros funkciózavar helyreállításának céljából. Többek között keringési zavarok, epe- és bélbetegségek vagy a koszorúér megbetegedéseinek kapcsán is sikerrel alkalmazható.
Ehhez hasonlóan a belső szervek és ízületek megbetegedései bizonyos bőrterületeken, illetve a bőr alatti kötőszöveten tapintható elváltozást, behúzódást, duzzanatot, feszülést okoznak. Elsősorban a hát, a derék valamint a far területén találhatók az egyes szervekhez tartozó bőr- és kötőszöveti zónák. E területek különleges technikát igénylő, húzó fogásokat alkalmazó speciális masszázsa a kötőszövet reflexzónáit befolyásolva jótékonyan hat a belső szervi betegségekre és az adott ízületekre, valamint a vegetatív idegrendszerre is jótékony hatással vannak. Mivel a szervek táplálásában, raktározásban fontos szerepet ellátó kötőszövet védelmet nyújt a különféle mechanikai és fizikai ártalmakkal szemben, így masszázsa elősegíti ezeknek a folyamatoknak a megfelelő ellátását és fenntartását. Alkalmazása során bizsergető, átmelegedő érzéssel kísérve a kötőszövet felpezsdül, javul a keringése.

Csonthártya-masszázs

Keresztcsonttájon gyakran alkalmaznak csonthártya-masszázst, amely a női nemi szervekre, illetve a bélműködésre is hatással van. A kezelés során a test azon részein masszírozza a gyógytornász a csonthártyát, ahol a csontot nagyobb izomréteg nem borítja, a kívánt terápiás hatást a kezelendő felületre gyakorolt szisztematikus nyomás kifejtésével éri el a szakember. Mivel a csonthártya idegvégződésekben gazdag, így igen érzékeny a nyomásra, emiatt ez a masszázsfajta olykor fájdalmas is lehet.
A nyiroködéma kezelésére szolgáló speciális masszázs egy komplex kezelés része, amit akár kézzel, de akár géppel is végezhetnek. Leginkább gyógytornász folytatja le a kezelést, mivel a nyiroködéma csökkentésére speciális torna, valamint a duzzadt végtag speciális pólyázása is feltétlenül szükséges.

Mikor érdemes gyógymasszázst kérni?

  • Komoly mozgásszervi probléma esetén, gerincfájdalmak, gerincferdülés, gerincsérv miatt
  • Ízületi betegségek esetén: váll-, könyök-, csukló-, csípő- és térdfájdalmak, továbbá a bokaízület fájdalmai miatt
  • Különböző balesetek, műtétek utáni rehabilitáció céljából
  • Autoimmun betegek esetében, mint amilyen például a Sclerosis Multiplex - Agyvérzés (stroke) esetében, ahol jótékony lehet a visszamaradt bénulás  kezelésében
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...

Hévízi wellness -30%!

Jöjjön júniusban most 30% kedvezménnyel Hévízre a Hotel Európa Fit****superior szállodába, ahol az extra kedvezményes árak mellett 8 beltéri és kültéri úszó-, élmény- és gyógymedence, kétszintes szaunavilág, félpanziós ellátás, változatos programkínálat várja Önt. Ne maradjon le erről az ajánlatról, amely a tökéletes pihenést kínálja most különleges áron! Az ajánlat visszavonásig érvényes.Megnézem