Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Budapest és a Felvidék legszebb fürdői az aranykorban

2017. 05. 06. 08:00
Forrás: termalfurdo.hu
Fürdőtörténet
Gondolták volna, hogy a Kárpát-medence fürdői már a 19. század végétől szolgálják az úri és a polgári közönség pihenését? A reformkor évtizedei alatt épültek ki azok a magyarországi fürdőhelyek, melyek később Kárpár-medence minden vidékén ismerté váltak. S hogy pontosan melyek voltak ezek? Bemutatjuk a főváros és a Felvidék legkedveltebb korabeli fürdőit.
A kor legkedveltebb fürdője kétségtelenül a budapesti Császár fürdő (ma Irgalmasok Veli-Bej Fürdője) volt, amely már látványában is előkelő érzetet adott az idelátogatónak, hiszen magában foglalta az elmúlt 2000 év építészet történetét. A római korban Aqua Calide Superiores néven már ismert volt a fürdő. A török hódoltság alatt 1570- ben Sokoli Musztafa budai pasa és nagyvezér átépítette és megnagyobbítatta. A mai gőzfürdő eredeti török építménye szerencsére teljesen épségben fennmaradt és később a 18 század végére a Marczibányi család birtokába került, a család később az Irgalmas rendnek adományozta és elrendelték, hogy a fürdő összes tiszta jövedelme szegény betegek ápolására fordítódjon. Az Irgalmas rend jó gazdának bizonyult, fejlesztéseket hajtottak végre, melyek közül kiemelkedik, hogy 1841-ben megbízták Hild József, akkori vezető elismert építészt egy udvar és egy szálloda tervezésével. A megbízásnak eleget téve Hild klasszicista stílusban fel is épített egy elegáns külsejű fürdőt és gyógyházat. A híressé vált félkör alakú, oszlopsoros fürdőhöz a 19. század második felének végén további lakóházak csatlakoztak, így Európa egyik legszebb fürdőhelyévé vált. Az épületben 120 berendezett fűthető szobát rendelkeztek be, de működött itt török fürdők, női és férfi uszoda, de különböző gyógyászati kezelések, masszázs, valamint fodrászat és korabeli kozmetika is szolgálták a vendégek kényelmét.
Budapest és a Felvidék legszebb fürdői az aranykorban
A másik kedvelt fővárosi fürdő, a Szent Lukács hosszú ideig a Császár fürdővel egy telephelyet alkotott. 1884-től magán fürdőként működött, majd 1890-ben részvénytársasággá vált, amelynek következtében hatalmas fejlődésnek indult. Új forrásokat fúrtak, amelyek egy részéből nyert vízzel látták el a hamarosan híressé vált új iszapfürdőt. Fedett női uszodát és nyitott férfi uszodát építettek és néhány év alatt két nagy szálloda is települt ide, melyek több mint 200 szobával várták az ide érkező vendégeket. A Császár és Lukács fürdő parkjai árnyas fákkal vették körül a fürdőzőket, a meleg vizek táplálta tavak körül sétálni és pihenni lehetett. A mai napig is viruló kellemes hangulatot idéző platánfákkal körülvett fürdők a feltörekvő polgárság igényeinek kielégítésére születtek és nemzetközi szinten is híresek voltak.
Budapest és a Felvidék legszebb fürdői az aranykorban
A monarchia időszakának egyik legismertebb fürdőhelyek én tartották számon a Nyitra megyei Pöstyén fürdőjét. A fürdő gyönyörű területen fekszik, a Vág folyó kanyarulatában, a Farkaserdő völgyében. A fürdő tulajdonosa Erdődy Ferenc gróf hamar felismerte, hogy a 67-70 fokon felszakadó forrásvizet érdemes hasznosítani, ugyanis az itt munkálkodó, az iszapban sokat járó halászok és földművesek ízületi fájdalmai elmúltak, a sebeik begyógyultak a víz hatására. Így derült ki hogy a víznek gyógyító hatása. Nem sokkal ezután úgynevezett termál és gyógyfürdő házat építettek, majd jöttek a szállodák, amelyek az 1910 es évek legismertebb karlsbadi és badeni fürdővárosainak méltó versenytársaivá váltak. Az ezredfordulón kibontakozó nagy társadalmi élet egyik központja a Pöstyénben működő színház volt, ahol a Bécsben illetve pesten bemutatott színdarabok hamar előadásra kerültek.
A korabeli fürdők közül jelentős volt még Szilács és Bártfafürdő, mindkettő a mai Szlovákia területén található. Szilács Zólyom vármegyében, a Garam partján várta és várja ma is a látogatókat. A szilácsi fürdő egy magas domb tetején épült, gyönyörű kilátást kínálva az ide érkező turistáknak. A fürdő hírnevét a „savanyúvíz” forrásnak köszönheti, amelyet ivókúraként is hasznosítottak. A fürdő hatalmas, rendezett parkjával, kaszinójával és színháztermével igazi nemzetközi üdülőhelye nőtte ki magát. Bártfafürdő vizes forrásait már az előző évszázadokban is használták, majd 1890-ben újjáépítették és fedett sétánnyal, bazárokkal és vendéglőkkel egészítették ki. Különleges pontja volt a fürdőnek a „versszínház”, amely Felvidék kulturális központjának számított. Sok híresség is megfordult itt, állandó vendég volt például Erzsébet királyné. Felvidék népszerű fürdőhelyei közé tartozott még Trencsénteplic, amely az egyik legnagyobb és legjobban vezetett fürdőhelye volt az akkori Magyarországnak. A gyönyörű, igazán előkelő környezetet kínáló fürdőben már akkoriban hammam fürdő, hideg-meleg vizes váltófürdő és kezelések várták a pihenni és gyógyulni vágyókat.
Budapest és a Felvidék legszebb fürdői az aranykorban
Borítókép forrása: egykor.hu
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...

Hévízi wellness -30%!

Jöjjön júniusban most 30% kedvezménnyel Hévízre a Hotel Európa Fit****superior szállodába, ahol az extra kedvezményes árak mellett 8 beltéri és kültéri úszó-, élmény- és gyógymedence, kétszintes szaunavilág, félpanziós ellátás, változatos programkínálat várja Önt. Ne maradjon le erről az ajánlatról, amely a tökéletes pihenést kínálja most különleges áron! Az ajánlat visszavonásig érvényes.Megnézem