Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Nők, akiknek a fürdő jelentette a szabadságot

2015. 11. 07. 08:16
Szerző: Werkner Anita  Forrás: termalfurdo.hu
Fürdőzés
A muszlim nőknek a fürdőzés a tisztálkodás mellett egyben a szabadságot is jelentette.
A fürdő azon kevés nyilvános helyszínek közé tartozott, ahova a török nők is elmehettek. Sőt, válópert is indíthatott az a feleség, akitől férje megtagadta az őt kéthetente megillető fürdőpénzt, az úgynevezett hamam paraszit; és ilyen esetekben többnyire még a bíróság is a nőnek adott igazat.
A nagyobb városokban külön hamamokat építettek a nőknek és a férfiaknak, ahol pedig csak egy épület volt, ott természetesen a nők csak akkor használhatták a hamamot, mikor férfiak nem voltak jelen.
A fürdők a nők számára is fontos részét képezték a társasági életnek, itt tudtak beszélgetni barátnőikkel és nőrokonaikkal. A hamamban körbe-körbe jártak a legjobb receptek és szépségápolási szerek, pletykák terjedtek, illetve szerelmi és gyereknevelési tippeket adtak egymásnak. Gyakran még a házasságkötéseket is a fürdőkben készítették elő, hiszen az anyák itt tudták pontosan szemügyre venni fiaik leendő házastársát. A hamam a nők számára a szabadság szimbóluma is volt, ahova a legszebb ruhájukban és a legdrágább ékszereikben látogattak el.
Az asszonyok a háremben lakó társaikkal és a gyerekekkel vonultak a hamamba. A kisfiúk serdőlő korukig járhattak a nőkkel a fürdőbe, utána már apjukkal kellett visszatérniük. Mikor a nők foglalták el a hamamot, fehér kendőt akasztottak a bejárati ajtóra; ezzel jelezték, hogy a fürdőbe férfiak nem léphetnek be.

Így fürdőztek a nők a törökfürdőben

A muszlim nők számára a fürdőzés váltott vizes mártózást, izzasztást, pakolásokat, masszíroztatást, hajápolást és testszőrtelenítést foglalt magába. A meleg vizes medencében történő izzasztás után a fürdőzőt márványpadon egy okra nevű agyagszerű anyaggal dörzsölték át. Így alaposan kitisztult, meglágyult és megszépült a gőztől kitágult pórusú bőr. A pakolás lemosása után hajmosás és fejbőr masszázs következett, majd pedig szőrtelenítés.
A muszlimok ápolatlanságként, piszkosságként értelmezték, ha valaki elhanyagolta a test szőrtelenítését. Az előírás szerint legalább hetente egyszer szőrteleníteni kellett, és negyven napnál hosszabb szünetet nem tarthattak a hívő nők. A szőrtelenítést manikűr követte, végül jöhetett az arc kikészítése, mely során a szemet hangsúlyozták, hiszen a fátyolviselés miatt csak így tudták megmutatni szépségüket és ápoltságukat.
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...