Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Tényleg egészségtelen tejet inni?

2013. 11. 11. 11:32
Forrás: termalfurdo.hu
Wellness
Gyerekkorunkban sokszor hallottuk, hogy igyunk tejet, mert az jót tesz a csontoknak. Azóta változtak a trendek, felröppent a hír, hogy a tej valójában nemhogy nem egészséges, de még ártalmas is, csak évekig rendkívül jó marketing eszközökkel támogatták. Mi az igazság?
Ha szakmai oldalról közelítjük meg az egészséges életmód és táplálkozás kérdését, akkor ezek a források gyakran hivatkoznak az élelmiszer piramisra, mint alapvetően fontos mutatóra. A kérdést azonban ez sem könnyíti meg, mert az évek során egyre többféle piramist alkottak meg a különböző oldalak képviselői, így fontos annak tisztázása, hogy melyik piramist nézzük.
Az első és mai napig is hivatalosnak tartott élelmiszer-piramis elmélete az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumából származik, a modell összefoglalja az ország legkiemelkedőbb táplálkozási szakértőinek ajánlásait. E szemlélet képviselőinek 2005-ben megjelent tanácsa szerint az addig ajánlott napi két csésze tejfogyasztást növeljük három csészére. Ezt egy 2010-es cikk is megerősítette, ezzel ösztönözve az embereket, hogy minél több zsírmentes vagy alacsony zsírtartalmú tejet és tejterméket fogyasszanak. A tej és tejtermékek egészségre gyakorolt jótékony hatását cáfolók tábora szerint azonban már a piramiselmélet felállításánál hibádzik a képlet, ezért ők újabb alternatív piramisokat alkottak meg. Ezek közül az újrakonstruált piramisok közül az egyik legelismertebb a Harvard Egyetemről származik, alapvetően pedig éppen a tej és a tejtermékek fogyasztásának kérdésében tér el a hagyományos piramis modelltől. A Harvard szakértői szerint a tej nem alapvető része az egészséges táplálkozásnak, sőt mi több, fogyasztása, bizonyos esetekben akár kockázatot is jelenthet egészségünkre.
Akkor most kinek van igaza? Nézzünk néhány érvet a tejfogyasztás mellett és ellen!

Érvek a tej és tejtermékek fogyasztása mellett

A hivatalos piramis elméletének követői azt a köztudatban is megjelent álláspontot képviselik, miszerint a tej az egészséges életmód szerves része, mivel három fontos tápanyag fő forrását is jelenti: a kalciumét, a káliumét és a D-vitaminét.
Azt a nyilvánvalóan mindenki számára ismert érvet - ami a csontok egészségét összefüggésbe hozza a tej és tejtermékek fogyasztásával -erősíti meg a szakértő is, aki szerint a tej egy rendkívül fontos tápanyagforrása a kalciumnak, a káliumnak és a D-vitaminnak. A szakember véleménye szerint épp ezért kifejezetten praktikus tejet innunk, hiszen így egy akár egyszerre vihetjük be a fenti három tápanyagforrást. A gyerekek életében pedig azért is nagyon fontos a tej fogyasztásának hangsúlyozása, mert a fehér nedű már önmagában tartalmaz majdnem mindent, amire fejlődésük során szükségük lehet: zsírokat, szénhidrátot, fehérjéket, vitaminokat és ásványi anyagokat (kivéve vasat).
Visszatérve a felnőttekhez, a szakértő rávilágít arra is, hogy mennyire fontos a tejben levő kálium egészségünkre gyakorolt jótékony hatása. A túl sok nátrium és a túl kevés kálium együttes fennállása a szervezetben ugyanis növeli a magas vérnyomás kockázatát. Sajnos sokan túl sok sót visznek be a szervezetükbe és emellett túlságosan kevés káliumot. A szakértő ebben látja a tej fogyasztásának kulcsfontosságú kérdését, ugyanis a zöldségek mellett az alacsony zsírtartalmú tejtermékek tartalmaznak jelentős mennyiségű káliumot. A hagyományos piramis hívei többek között ezzel indokolták azt is, hogy miért emelték meg 2005-ben a szakértők az ajánlott fogyasztás mértékét.
Ha még mindig nem győztek volna meg bennünket arról, hogy miért is ajánlatos tejet innunk, akkor íme még egy érv. Klinikai vizsgálatok szerint a D-vitamin növelése a szervezetben befolyásolja a különböző rákok kialakulásának kockázatát. Ha olyan termékeket fogyasztunk, aminek magas a D-vitamin tartalma, mint a tej és tejtermékek, akkor csökkenhet a rákos megbetegedések kockázata is.

Érvek a tej és tejtermékek fogyasztása ellen

A tej és tejtermékek fogyasztásának kritikus tábora cáfolja a tejfogyasztás pozitív oldalát bemutatók táborának érveit. Szerintük ugyanis nem mutatható ki egyértelmű összefüggés a tej és tejtermékek fogyasztása, valamint a csonttörés ritkulása között. Sőt mi több, azokban az ázsiai országokban, ahol nincs akkora kultúrája a tejfogyasztásnak, mint nálunk, sokkal kevesebb csonttörésről tudunk, érvelnek a szakértők.
Természetesen az érvek mögött nem a tények cáfolata áll, e tábor képviselői sem tagadják, a tej valóban jó káliumforrás. Azonban szerintük az ajánlott értékek lényegesen magasabbak, mint amennyi valójában szükséges ahhoz, hogy megakadályozzák a magas vérnyomás kialakulását. Sokkal hasznosabb lenne, ha az embereket arra figyelmeztetnék, hogy ne fogyasszanak annyi sót, mint hogy a tejtermékeket promotálják, javasolják.
A tejtermékek kalóriatartalma rendkívül magas, érvel tovább a szakértő, egy csésze 2%-os tej elfogyasztása 138 kalória bevitelt jelent. Ebből már könnyű kiszámolni, a hagyományos piramis képviselőinek 3 csésze tej elfogyasztásának javaslata napi szinten 366 kalóriabevitelt jelentene. Ezen a ponton fontos hangsúlyoznunk, hogy bizony nem mindegy az sem, hogy milyen típusú tejről beszélünk. A témában nagy vitát jelent az is, hogy vajon a pasztörizált vagy a hagyomány tej fogyasztása ajánlott inkább. A pasztörizált tej ellenzői lényegében arra hivatkoznak, hogy a hagyományos tej évszázadokon keresztül alkalmas volt fogyasztásra és senkinek nem lett tőle semmi baja. Emellett a hagyományos tejfogyasztást pártolók szerint a magas hőmérsékleten kezelt tejből elvesznek az egészséges baktériumok és számos vitamin is. Bár ezt a másik oldal egyértelműen cáfolja, és nehéz megmondani, hogy kinek higgyünk, az tény, hogy a tejfogyasztást pártolók csoportja minden esetben hangsúlyozza az alacsony zsírtartalmú tejivást, erre tehát mindenképpen érdemes odafigyelnünk, ha sok tejet fogyasztunk.
A mértékletes tejfogyasztást ösztönzők táborának legerősebb érve, hogy a tej akár fokozhatja is bizonyos betegségek kockázatát. Egyes kutatások szerint például a fokozott tejfogyasztás (amit a naponta több, mint 3 csészét jelenti), akár a prosztatarák vagy a petefészekrák kockázatát is növelhetik.

Amiben megegyeznek a vélemények

Az elméleti vitákat tekintve összességében azt mondhatjuk, hogy tudományos rálátás nélkül meglehetősen nehéz igazságot tenni a két állásfoglalás között. Az érvek egymásnak sok esetben ellentmondanak. Azonban ha az elméleti vitákat félretesszük és áttérünk a gyakorlati tanácsok elemzésére, szerencsére kiderül, hogy itt nem térnek el olyan nagyon egymástól a két csoport ajánlásai. Még a tejfogyasztás ellenzői is elismerik, hogy meginni naponta egy-két pohár tejet nem jelent problémát egészségünkre nézve. A szakértő elismeri, elsődleges céljuk nem az, hogy leszoktassák az embereket a tejfogyasztásról, hanem az, hogy tudatosítsák az emberekben, hogy nem szükséges tejet inniuk azért, hogy egészségesek legyenek.
Az is tény, hogy azoknak, akik nem fogyasztanak tejtermékeket, mindenképpen figyelniük kell arra, hogy gondoskodjanak a megfelelő mértékű kalcium- és káliumbevitelről. Kitűnő kalciumforrások lehetnek például a leveles zöldségek, a bab vagy a narancslé. A káliumforrás pótlása legalább ennyire fontos, ilyen például a paradicsom, a spenót, az édesburgonya, a banán vagy a narancs.
Összességében tehát elmondható, a tej mértékletes fogyasztása ajánlott, de ahogy minden mást, ezt sem érdemes túlzásba vinni.
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...