Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek Nyugdíjas álomszállásokNyugdíjas álomszállások

Szívbarát karácsonyi menü egészséges zsírokkal

2016. 12. 08. 07:12
Forrás: termalfurdo.hu
Egészség
Mára már szakemberek által is bizonyított tény, hogy a zsírokra szüksége van a szervezetünknek. Amennyiben ügyelünk az arányokra a karácsonyi menü összeállításakor, nem kell tartanunk a következményektől.
A zsírok fontos szerepet játszanak a szervezet strukturális felépítésében és anyagcseréjében, energiaforrásként szolgálnak, segítik a zsírban oldódó vitaminok felszívódását, valamint szükségesek egyes hormonok működéséhez és a D-vitamin képződéséhez.
Bátran használjunk zsírokat és olajokat, de tegyük ezt okosan, tartva a mértéket és az arányokat. Érdemes csökkenteni a telített zsírsavakban gazdag állati eredetű zsírok fogyasztását, mert így csökkenthető a szív- és érrendszeri betegségek és egyéb szövődmények kialakulásának a veszélye. Az is egyre inkább köztudott, hogy a telítetlen zsírsavakban bővelkedő növényi olajok egészségünkre nézve több szempontból is pozitív hatásúak.

A technológia is fontos

A konyhai ténykedéskor ügyelni kell arra, hogy a fejenkénti napi zsírbevitel ne legyen több az energia bevitel 30 százalékánál, azaz 60-80 g-nál. Már a sovány alapanyagok kiválasztásánál elkezdődik a zsírspórolás, amit a helyes konyhai technológia alkalmazása követ. Az állati eredetű zsírok, a kókusz- és pálmaolaj telített zsírsavakat tartalmaznak. Az olíva-, mandula- és mogyoróolaj egyszeresen telítetlen, a napraforgó, len, szója és tökmag olaja főként többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz. A telítetlen zsírsavak könnyebben válnak kémiai reakció áldozatává, hőre érzékenyek, sütéskor káros, koleszterinszintet növelő termékké alakulhatnak. Hideg salátákhoz az olívaolajat érdemes választani, hosszas sütéshez viszont a telítettebb, növényi olaj ajánlott. Előírt sütési hőmérsékletük fölött a növényolaj eredetű zsiradékokat ne használjuk, illetve minden sütéshez frisset vegyünk.

Válasszuk meg helyesen a többi összetevőt is

Nemcsak a zsír és olaj használatával, hanem az étel vagy sütemény többi összetevőjének kiválasztásával is hozzájárulhatunk ahhoz, hogy az étel egészségesebb legyen. Válasszunk például sovány húst: sertés helyett jöjjön marha, tarja helyett pedig karaj. A hús lebőrözve, háj nélkül kerüljön a sütőbe vagy a serpenyőbe. A szárnyasról szedjük le a zsíros bőrt, comb helyett mellhúst vegyünk. Együnk több halat, telítetlen omega-3-zsírsav-tartalmuk csökkenti a káros koleszterinszintet. A sütőben készülő zöldségekhez, húsokhoz találták ki a sütőfóliát, gyorsan elkészül benne az étel, nem szárad ki, nem engedi ki az aromaanyagokat. A panírozást és kirántást jobb elfelejteni, ha olykor mégis beiktatjuk, figyeljünk, hogy mindig teljesen forró, mégsem túlhevült, égő zsírba tegyük a "sütnivalót". A sült krumpli ropogósabb is, ha sütés előtt a hideg vizet leitatjuk róla.

Szívbarát karácsonyi menü

A magas koleszterinszinttel, esetleg szívbetegséggel küzdők esetében a karácsonyi ételek összeállításának is ügyelni kell az összetevőkre. Érdemes kipróbálni apróbb változtatásokat, amelyek olykor szinte alig érezhető ízbeli változást produkálnak csak az elkészült ételen, viszont nagyszerűen beleilleszthetők a koleszterin szegény étrendbe. Az ünnepi menü elengedhetetlen része a halászlé. Állítólag minél többféle halból készül, annál ízletesebb, de ha egy mód van rá, akkor ne a zsíros, hanem a zsírszegényebb halakat válogassuk össze. Következő ételünk a töltött káposzta, amelynek elkészítésekor érdemes kipróbálni a darált pulykahúst vagy csirkemell filét és a fehér rizs helyett lazítóanyagnak barna rizst. A kocsonyát ma már sok étteremben kínálják halból, érdemes ezt otthon is kipróbálni. Magas koleszterinszint esetén a bejglit is meg lehet próbálni teljes kiőrlésű lisztből, nyírfacukorral és növényi zsírral elkészíteni.
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...