Így segíthet a migrén tünetein, ha megtanulunk lazítani
Szörnyű érzés, amikor ránk tör a migrénes fejfájás és az erőteljes fájdalom szinte „lebénít” minket. Ilyenkor erős, hasogató fájdalmat, hányingert és fokozott érzékenységet is tapasztalhatunk, sőt az sem ritka, hogy látási problémáink adódnak. Szerencsére azért van néhány technika, ami segíthet ilyenkor.
Mi a migrén és mi okozza?
A migrén a fejfájás egy speciális fajtája, ami rohamszerűen kezdődik és bizonyos időközönként visszatér, ezzel állandó problémát okozva az érintetteknek. Jellemző tünete a fej egyik oldalán jelentkező, pulzáló fájdalom, amihez további panaszok is társulhatnak, például hányinger, hányás, valamint fény- és hangérzékenység.
Bizonyos esetekben a migrénnek jól felismerhető előjelei is lehetnek, amik néhány órával vagy akár napokkal a fejfájásroham előtt jelentkezhetnek. Ezek közé tartozik például a hangulatváltozás, a fáradtság, a fokozott étvágy és a székrekedés, de sokszor az úgynevezett migrénes aura is jelzi az érkezését. A migrénes aura egyfajta érzéki csalódás, ami problémákat okozhat a látásban. Úgy tűnhet, mintha „elfolyna” a kép vagy kiesne a látótér egy része, de a különböző fényjelenségek és a csőlátás is jellemző tünete.
Migrénes fejfájással nagyjából a lakosság 10-12%-a küzd, különösen a 25-45 éves korosztály érintett benne, közülük is inkább a nők. Azt, hogy mi okozza, még nem sikerült egyértelműen megfejteni, de a tapasztalatok alapján ezek állhatnak a migrén kialakulásának hátterében:
- hormonrendszert érintő változások, például menstruáció, terhesség, változókor,
- erős stresszhatás,
- kimerültség,
- időjárás-változás, például hideg- vagy melegfront,
- bizonyos ételek fogyasztása.
Mi segíthet migrén esetén?
A problémával fordulhatunk orvoshoz, vannak ugyanis olyan, speciálisan a migrénes fejfájásrohamok csillapítására kifejlesztett gyógyszerek, amik gyors segítséget nyújthatnak. Sőt, léteznek olyan készítmények is, amiket megelőzés céljából szedhetünk ezzel elkerülve a migrén kialakulását.
Választhatunk természetes módszereket is, például olyan étrend-kiegészítőket, amik enyhíthetik a tüneteket. A kannabiszolaj használatával kapcsolatban nagyon jó tapasztalatai vannak az érintetteknek, az elmondásuk szerint rövid időn belül csillapíthatja a fájdalmat, illetve mérsékelheti a hányingert. A kannabiszolajban található CDB jótékony hatásait kutatások is alátámasztják, többek között a stressz és a szorongás csökkentésben is segíthet, melyek a migrén kiváltó okai lehetnek. Emiatt tehát nemcsak kezelés, hanem megelőzés céljából is alkalmazható.
Amikor épp migrénes fejfájással küzdünk, sokat segíthet, ha megpróbálunk pihenni egy csendes, besötétített szobában és hideg borogatást teszünk a fejünkre vagy a nyakunkra.
Az egyik legjobb gyógyír: a lazítás
Ha azok közé tartozunk, akiknél a stressz váltja ki a migrénes fejfájást, akkor a kannabiszolaj használata mellett érdemes kipróbálnunk néhány stresszkezelő technikát is, amiket akár megelőzés céljából többször is alkalmazhatunk.
Meditáció
Napi 10-15 perc, amit meditációval töltünk, csodákat tehet. Keressünk egy csendes helyet, ahol kényelmesen elhelyezkedhetünk és a figyelmünket a jelenre összpontosíthatjuk. Végezhetünk irányított meditációt is videók, hanganyagok segítségével, de néha az is elég lehet, ha csak csendben helyet foglalunk és megpróbáljuk „kikapcsolni” az agyunkat. Erre tökéletes alkalom lehet az esti fürdés, amikor a forró kádvíz is segít a teljes ellazulásban, vagy akár egy termálfürdős elvonulás is, ha találunk egy csendes, nyugodt pontot valamelyik medencében.
Aromaterápia
Az aromaterápia is segíthet abban, hogy teljesen el tudjunk lazulni, ezt akár a meditációval is kombinálhatjuk. Válasszunk olyan illóolajokat, amik nyugtató hatásúak – ilyen például a levendula, a jázmin, a vanília, az eukaliptusz és a szantálfa is – és amiknek szeretjük az illatát. Csepegtessük őket diffúzorba vagy a kádvízbe, és élvezzük, ahogy a kellemes illat átjár minket, miközben pihenünk, lazítunk, elengedjük a stresszt és a szorongást.
Irányított légzés
Az irányított légzés is egy nagyon jó stresszkezelő technika, amit bármikor tudunk alkalmazni. Lényege, hogy elkezdünk tudatosan figyelni a légzésünkre, megfigyeljük annak ritmusát, gyorsaságát, majd koncentráltan irányítani kezdjük. Az egyik leggyakoribb légzéstechnika a hasi légzés, melynek során, miközben beszívjuk a levegőt, ki kell tágítanunk a hasunkat. A négy-négy légzést is kipróbálhatjuk, amit úgy kell elvégezni, hogy a levegő belélegzését, bent tartását, kifújását, illetve kint tartását is addig kell csinálni, amíg el nem számolunk négyig.
Masszázs
A masszázs is remek lehetőséget teremt ahhoz, hogy testileg és lelkileg is el tudjunk lazulni. Amellett, hogy segít az izmok ellazításában, intenzíven hat az idegrendszerünkre is ezáltal csökkentve a felgyülemlő feszültséget, stresszt, szorongást.
A migrén sokunk mindennapjait megkeseríti, hiszen a rendszeresen visszatérő fejfájásrohamok sok kellemetlen pillanatot okozhatnak. Vannak azonban olyan megoldások, melyek segíthetnek a kínzó panaszokon: klasszikusan ilyen a célzott gyógyszerek szedése, a kannabiszolaj használata, valamint a stresszkezelő technikák alkalmazása. Ne legyünk restek kipróbálni és alkalmazni azokat, melyeket hatásosnak érzünk!
Kép forrása: 123rf.com
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...