Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Ma van a víz világnapja. Ön jól bánik az ünnepelttel?

2017. 03. 22. 07:50
Forrás: termalfurdo.hu
Egészség
Amikor vég nélkül folyatjuk otthon a vizet, napi kétszer teleengedjük a fürdőkádat, vagy a kocsit mossuk a kertben, hajlamosak vagyunk úgy gondolni, hogy ez így természetes, hogy vízkészletünk végtelen. Sajnos ez bizony korántsem igaz. Vízkészletünk fogyóban, a tiszta víz pedig a rengeteg szennyezőanyag és oda nem figyelés miatt veszélyben van. A víz világnapja ma, március 22-én ezekre a problémákra igyekszik felhívni a figyelmet.
Néha nem is gondolunk erre, hogy milyen szerencsések vagyunk, természetesnek vesszük, hogy tiszta vizet ihatunk. Bolygónk kétharmadát borítja víz, de ez egy megtévesztő adat, hiszen a Föld vízkészletének alig egy százaléka alkalmas emberi fogyasztásra. Ráadásul a tiszta víz mennyiségének eloszlása nem kiegyensúlyozott, hiszen van, ahol ivásra sem jut elég, van ahol pedig a kocsit is ivásra alkalmas vízzel mossák az emberek. Egy átlagos európai 300 liter, míg a Szahara térségében élő 10-20 liter vizet használ fel közvetlenül naponta. Magyarországon az egy főre eső vízhasználat 110 liter. Ahhoz, hogy vízkészletünk minőségét megőrizzük, gondoskodnunk kell tisztántartásáról és nem szabad pazarló módon bánni vele. Akár hiszik akár nem, otthon is sokat tehetünk az életet adó víz védelméért!
A legfontosabb, hogy ne pazaroljunk! Ha tehetjük, a növények locsolására ne ivóvizet használjunk, hanem gyűjtsük az esővizet, ma már erre megfelelő edényeket, hordókat lehet kapni, a kertekben, de akár még városi erkélyeken is megoldható az esővíz tárolása. Igyekezzünk spórolni a vízzel mosogatásnál, autómosásnál, gondoljuk arra, hogy értékes ivóvízzel öblítünk újra és újra.
Egyik legnagyobb vízpazarló eszközünk az angol WC. Ha tartályos, amennyiben módunkban áll, alakíttassuk át, vagy cseréljük víztakarékossá, a különbség a vízszámlánkon is hamar megmutatkozik! Egy rosszul záró szelep miatt a WC-tartályból naponta rengeteg víz is elfolyhat. A felesleges pazarlás elkerülése végett rendszeresen ellenőrizzük a tartályt és a csapokat, hogy nincs-e vízszivárgás.
Fürdés helyett inkább zuhanyozzunk minden nap. A kádban ejtőzés sokkal vízigényesebb, egy gyors zuhanyozással csak tizedannyi a fogyasztásunk. Ha télen zuhanyzás helyett mégis veszünk egy jól eső meleg fürdőt, a kádból a vizet ne eresszük le azonnal, így az leadja a maradék hőt, melegen tartva a fürdőszobát. Ha forró vízben való ellazulásra vágyunk, érdemes felkeresni a termálfürdőket, a világon nálunk találhatóak talán a legszebbek.
Arról hosszas vitát lehetne nyitni, hogy igaza van-e annak, aki csapvíz helyett rendszeresen a műanyag palackos ásványvizeket issza. Az viszont biztos, hogy ha igazán hideg vizet akarunk kinyerni a csapból, akkor sokáig kell folyatni fölöslegesen a vizet. Sokkal inkább környezetbarát megoldás, ha rendszeresen beteszünk a hűtőbe egy – akár csapvízzel - teletöltött kancsót vagy palackot, így mindig lesz hideg innivaló és a vizet sem pazaroljuk.
Fogmosáskor használjunk fogmosó poharat, és csak akkor nyissuk meg a csapot, ha tényleg szükséges.
Gyűjtsünk esővizet! Az így begyűjtött víz locsolásra, kültéri tisztításra is használható, de szűrés és tisztítás után akár mosásra is használható! A locsolást este vagy kora reggel végezzük el a kertben, így nem érheti égési sérülés növényeinket, ezen kívül a párologtatás alacsonyabb a hajnali és esti órákban.
Az is fontos, hogy ne öntsünk a lefolyóba és WC-be sűrű zsiradékot, ételmaradékot, maró vegyszert és használt olajat! Egy liter olaj egy millió liter vizet képes fogyasztásra alkalmatlanná tenni. A használt sütőolaj és a fáradt olaj veszélyeshulladék-gyűjtések alkalmával vagy hulladékudvarokban leadhatóak.
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...