Minden, amit a 2-es típusú cukorbetegségről tudni érdemes
Milyen tünetei vannak, hogyan alakul ki, és hogyan kezelhetjük a cukorbetegséget? Hogyan ismerhetjük fel a cukorbetegség típusait? Milyen ételeket fogyasszunk és milyeneket ne?
A cukorbetegségről általánosságban
A szervezet anyagcseréjének krónikus megbetegedése, központjában a széhidrát-anyagcsere zavara áll. Ennek oka a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon hiánya vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége. Mivel a sejtek inzulin hiányában nem képesek a glükóz felvételére, a vércukorszint megemelkedik, ezek együttesen okozzák a betegség fő tüneteit.
Mit tudunk a 2-es típusú cukorbetegségről?
A 2-es típusú diabétesz akkor jelenik meg, amikor a szervezet már nem tudja ellensúlyozni az inzulinrezisztenciát, a szervezet sejtjei nem megfelelően reagálnak az inzulinra, nem tudják hasznosítani. A betegség későbbi szakaszaiban a szervezet nem tud elegendő inzulint termelni. A nem kontrollált 2. típusú cukorbetegség krónikusan magas vércukorszintet eredményez, ami súlyos szövődményekhez vezethet.
Tünetei
A szervezet nem képes hatékonyan használni az inzulint a glükóz sejtekbe történő beviteléhez. Ez azt eredményezi, hogy a test, az izmok és a szervek alternatív energiaforrásokra támaszkodnak, mely számos tünetet okoz: állandó éhség, energia hiánya, fáradtság, fogyás, túlzott szomjúság, gyakori vizelés, száraz száj, viszkető bőr, homályos látás. A betegség előrehaladtával ezek a tünetek csak súlyosbodnak.
Hogy alakulhat ki?
Ha 2-es típusú cukorbetegségben szenvedünk, a szervezet kevésbé érzékeny a cukor sejtekbe való bejutását szabályozó hormon, az inzulin iránt. Ez arra kényszeríti a hasnyálmirigyet, hogy keményebben dolgozzon, több inzulint készítsen. Ha nem termel elég inzulint, vagy ha a szervezet nem használja azt hatékonyan, akkor a véráramban felhalmozódik a glükóz. A szervezet kompenzál, az inzulin receptorok hibás működésének ellensúlyozására törekszik, így elsőként elkezd még több inzulint termelni, hogy valahogy mégis elősegítse a glükóz beépülését a sejtekbe. A betegség tünetei ezért sokáig nem is jelentkeznek.
Egyes embereknél a máj túl sok glükózt termel, így genetikai hajlam lehet a 2. típusú diabétesz kialakulására. Nagyban hozzájárul az elhízás is, a már kialakult betegség nem szüntethető meg, ám életmódváltással, fogyással karbantartható. Kockázata a kor előrehaladtával is nő, különösen 45 éves kor fölött.

Hogyan tudjuk kezelni?
Egészséges táplálkozással, megfelelő fizikai aktivitással, indokolt esetben gyógyszeres kezeléssel kiegészítve visszaszorítható, illetve megfelelően kordában tartható a betegség. Az étrend rostokban gazdag ételeket és egészséges szénhidrátokat tartalmazzon. A zöldségek és a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása segíti az ideális vércukorszintet tartani. A finomított szénhidrátokat, édességeket és állati zsírokat minimálisra kell csökkenteni. Naponta minimum fél órát mozogjunk. A kezelések célja, hogy a vércukorszint, amennyire lehet, megközelítse a normál értéket, amivel megelőzhető a szövődmények kialakulása. Ha nem elegendő az egészséges étrend betartása, akkor inzulinra is szükség lehet.
Miket ne fogyasszunk?
Kerülendő élelmiszerek: a telített vagy transzzsírsavakban gazdag húsok, például a marhahús vagy a máj, a feldolgozott húsok, a margarin, a fehér kenyér, a cukros italok, a magas zsírtartalmú tejtermékek, a tészta és a fehér rizs.
Miket fogyaszthatunk?
Étrendünkben szerepelhetnek hüvelyesek, zab, quinoa, édesburgonya, omega3 zsírsavakban gazdag halak: tonhal, szardínia, lazac, makréla, tőkehal, lenmag. Olívaolaj, repceolaj, diófélék, például mandula, pekándió, dió, avokádó.
Segíthet a gyógyvíz is
Hazánkban kétfajta gyógyvíz jótékony hatása is ismert cukorbetegség esetén. A Hunyadi János keserűvízből naponta 2-3 deciliter fogyasztását ajánlják több részletben elosztva. A bükkszékfürdői Salvus-víz orvosilag is javasolt a cukorbetegség kezelésére. A gyógyvizek fogyasztása nagyban hozzájárulhat a beteg állapotának javulásához, azonban az életmódváltás és az orvos utasításainak betartása is elengedhetetlen.
2003-ban tízezer magyar felnőttből 627 volt cukorbeteg, 2015-ben már 1243-an jártak orvosnál diabétesz miatt. A gyerekek közül szintén kétszer annyian küzdenek a kórral, mint tizennégy éve.
Ha van véleménye, kérdése a cikkel kapcsolatban, szóljon hozzá a Facebookon.
Kattintson ide