Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Amikor még használati útmutató kellett a szappan mellé

2016. 07. 05. 19:50
Forrás: termalfurdo.hu
Fürdőtörténet
Tudta, hogy bár már az ókori görögök is gyártottak szappant, a középkor nemes hölgyeinek mégis használati útmutató kellett hozzá? Kis szappantörténet következik.
 
Liebig, egy XIX. századi kémikus azt mondta, hogy egy nemzet által felhasznált szappanmennyiség hűen tükrözi az ország gazdagságát és műveltségét. Hangzatos mondás, de nem minden korszakra igaz. Több klasszikus kultúrát ismerünk, melyeknek a későbbi korok sokat köszönhettek, de a szappant vagy nem ismerték, vagy nem használták. A görögök és rómaiak híresek voltak fürdőikről és testápolás iránti rajongásukról. Egyes feljegyzések szerint az ő korukban létezett az állati zsiradékból előállított szappan, de a fürdőkben mégis inkább bizonyos földfajtákat, alkáli tartalmú anyagokat használtak. Egyszerű „toalett szappan" volt a babliszt, amelyet a jómódúak illatosítottak is.

A középkorban használati utasítás kellett hozzá

A középkor tudvalevőleg nem higiéniájáról volt híres, ezért ezekben az évszázadokban kevés utalást találunk a szappan használatára. Bár Itáliában, Spanyolországban és Franciaországban már ismerték a szappangyártás tudományát és törekedtek volna a tömeggyártásra, de sajnos kevés sikerrel, hiszen a terméket alig használták Európában. Még 1672-ben is, amikor egy arisztokrata hölgy egy csomag itáliai szappant kapott ajándékba német pártfogójától, az jónak látta, hogy részletes használati utasítást mellékeljen e rejtélyes furcsaság mellé.

Rossz szagot árasztott: csak zsírok és olajok

Egy XII. századból származó gyűjteményben található az első valódi szappan recept, melynek leírása alapvetően hasonló, mint a ma készülő kézműves szappanok receptjéhez. Különböző eredetű olajokat és zsírokat főztek össze marólúgoldattal, és így nyers szappant kaptak. A szappan a főzés végén a hozzáadott sótól megkeményedett, könnyen szállítható darabokat készítettek, melyeket levendulával, bogyókkal, vagy köménnyel illatosítottak. Európa déli részén a szappant általában olívaolajból készítették, de északon a rendelkezésre álló állati faggyút használták, sőt néha még halolajokat is alkalmaztak. Ezek a szappanok a mosáshoz megfeleltek, de nem nagyon volt ajánlatos fürdeni velük. Sem látványuktól, sem illatuktól nem kapott kedvet az ember. Volt például olyan szappan, amelyik jól habzott, azonban olajcseppek váltak ki belőle, melyek zsírossá tették a kezet, de volt olyan is, amelyik állati zsírtartalmának köszönhetően émelyítően rossz szagot árasztott.

A szappan távoli illata

A XIX. század vége felé fontos változások történtek, hiszen a betegségek elkerülése végett az orvosok kezdték az egészségről és a higiéniáról oktatni az embereket. A gyártók figyelembe véve a vásárlók igényeit, kezdtek olyan adalékanyagokat használni, mint például a citromfű, hogy a kellemes, citromra emlékeztető illattal elvegyék a szappan kellemetlen szagát. Figyelembe vették, hogy a növényi olajokból készített szappanoknak jobb tulajdonságai vannak, ezért inkább ezekre fektették a hangsúlyt. Később a technika és a szállítási eszközök fejlődésével távoli országok alapanyagait is elkezdték használni, így Afrikából az olajpálma gyümölcsét, a Csendes-óceán szigeteiről pedig kókuszdió olajat szereztek és használtak fel a szappan elkészítéséhez.

A házilag készülő szappanok új virágkora

A 20. század tömeggyártása, a ’minden-illatú” szappanok elterjedése után napjainkba ismét a természetesség hódít. Egyre népszerűbben a házi, vagy úgynevezett „kézműves” szappanok, melyek kizárólag természetes anyagokból, vegyszerek nélkül készülnek. Illóolajokat, gyógynövények kivonatait tartalmazzák, így nagyon sokféle bőrproblémára jól használhatók. Amikor megvásároljuk a szappant, érdemes először csak egy kézmosás erejéig kipróbálni, majd megvárni, nem vált-e ki valamilyen allergiás reakciót. Az egyébként nagyon hasznos és jótékony illóolajok és gyógynövényi alapanyagok ugyanis a megszokottnál nagyobb koncentrációban problémát okozhatnak. Ha 24 óra elteltével minden rendben, akkor érdemes a test többi részén és az arcon is kipróbálni a szappant.
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...