Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Nekünk a Balaton a Riviéra, lassan kétezer éve

2016. 04. 22. 08:30
Forrás: Wirth István: Fürdőtörténet
Fürdőtörténet
Vajon mióta ilyen népszerű a magyar tenger és mikor vált Magyarország legkedveltebb turisztikai célpontjává? Mióta fürdünk a Balatonban és mikor épültek a csodaszép part menti villák? Történelmi feljegyzések között kutatva erre kerestük a választ.
 

Majdnem két évezred óta kedveljük

A rómaiak Lacus Pelso-nak nevezték; majorságokat, villákat építettek a part mentén és szőlőt telepítettek a napos lankákra. A szlávok, Balatonnak hívták, nyilván kiterjedt mocsárvidéke miatt. A honfoglaló magyarok néhány ütközet után elfoglalták a tóvidéket: megtelepedtek, megőrizték és szaporították a falvakat, templomokat, monostorokat építettek. Nyelvünk legrégibb összefüggő emlékei abban az oklevélben maradtak ránk, amellyel Árpád-házi I. András király 1055-ben megalapította a tihanyi bencés apátságot. A Tó első, 1514-ből származó térképszerű ábrázolását Bakócz Tamás esztergomi érsek titkárának, Lázár deáknak köszönhetjük. A XVI. században megjelent a török, s 1541-től a háborús idők minden zűrzavara, kegyetlensége zúdult a Balaton mellékére is. A 150 éves uralom idején, főleg a déli part települései fogyatkoztak meg, csak Fonyód vára maradt magyar kézen, de az északi part falvainak népe is nagy részben a töröknek adózott.

Balatonfüred a reformkor központja

A reformkor polgárosodása új korszakot nyitott a Tó idegenforgalmi életében. 1728-ban az északi partmellék összefüggő szőlőterületén megépült Balatonfüreden az első fürdőház, a század végén pedig a kisebb-nagyobb nyári lakok mellett már rangos szálloda is épült az addigra felfedezett fürdőtelepen. Füred ez időben valóságos közéleti központ volt: a kor társadalmi és politikai vezéralakjai, az irodalmi élet nagyjai itt adtak egymásnak találkozót. Széchenyi István és Kossuth Lajos, Deák Ferenc és Wesselényi Miklós éppúgy megfordulnak itt, mint Berzsenyi Dániel, Kazinczy Ferenc és Vörösmarty Mihály. A fürdőélet mindennapjai a Korzón és a mindenki számára elérhető városi színtereken zajlottak. Az úri közönség a „savanyú víznek” nevezett füredi gyógyvizet választotta, a Balaton vizét csak később fedezték fel maguknak az emberek.
Nekünk a Balaton a Riviéra, lassan kétezer éve
A vasúti és hajóforgalom beindulása után előbb az északi part kezdett fejlődni, a legpatinásabb hely Füred után Keszthely volt. A Festetics család kultúraszervező tevékenysége nyomán a múzsák lakhelyévé vált. A város mellett elhelyezkedő Hévíz fürdőjének fejlesztését elindítója Festetics György volt. 

A polgári Déli part

A déli part csak a közlekedési viszonyok javulása után vált népszerűvé. Siófok, álmos faluból a XIX. század utolsó évtizedében válik nyüzsgő fürdőhellyé. Az építészeti szempontból is jelentős Fonyódi villasor, amely a XX. század első évtizedeiben épült fel. Boglár, hasonlóképpen a déli vasút vonal elkészülése után vált igazi üdülőhelyé. 1858-ban kezdődött a déli- vasút pályafeltöltése a töltés gátat képezett a tavaszi áradás időszakában ezért elkezdték a Sió zsiliprendszerének kiépítését és a meder szabályozását. A torkolat közelében kikötőt építettek és a vasútvonal befejezése után az akkor 3000 lakosú Siófok gyorsan felkapott nyaralóhellyé vált. 1865-ben a nem helybeli fürdővendégek száma már felülmúlta a százat.
A turizmus a tó partján szintén figyelemre méltó változásokon ment keresztül, a fürdőszezon idejére Balaton körüli utazásokat kezdtek szervezni. Hihetetlen szorgalmuknak és találékonyságuknak köszönhetően Siófok és környéke a XX század első évtizedében vendégszámában már megelőzte Füredet. Füred hagyománytisztelő kissé ódivatú miliőjéhez képest Siófok már a tömegturizmus előnyeit ügyesen kihasználó város tipikus hazai modellje volt. Szemesen a földbirtokos gróf Hunyady Imre csak a század végén kezdte kiárusítani a part menti telkeket. A telektulajdon nem jelentette a szabad víz használatot ezért a fürdőkabin állításért külön pénzt szedtek.

Tihany sokáig nem volt fürdőhely

Természetesen a nagy múltú Tihany vonzereje történelmi emlékhelyként mindig jelentős volt. A tihanyi apátság a környék földesuraként jelentős szerepet töltött be a rév illetve a fürdőtelepek üzemeltetésében. A tudományos gyűjteményt 1823-as cikkében idézvén az Apátsági Templom vendégkönyvét leírja, hogy ebben az esztendőben 1144 hazai és külföldi látogatója volt a király sírnak. Vörösmarty 1838-ban meglátogatta a kolostort és az őt vendégül látó apát elkísérte a templom északi oldalán emelkedő dombra, hogy onnan megszólaltassák az echot. Fürdőhelyként csak a század végén vált népszerűvé.
Fotók: Fortepan
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...

Sárvári akciós ajánlatok

Merítsen erőt a természetből, a tavasz kirobbanó frissességéből Sárváron, ahol testközelben tapasztalhatja meg a természet energiáit. Az Ensana Thermal Sárvár ajánlatait most 15%-os SZÉP kártya kedvezménnyel foglalhatja le.Megnézem