Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Magyarország nagyhatalom!

2013. 08. 29. 15:12
Forrás: termalfurdo.hu
Fürdőzés
Mióta Hippokratész és Galenus, ókori gyógyítók megállapították a meleg, magas ásványianyag-tartalommal rendelkező gyógyvizek emberi szervezetre gyakorolt pompás hatásait, sok nép épített ki magas fürdőkultúrát Európában. A kevés területek egyike, ahol Magyarország ma nagyhatalomnak számít: a termálvíz.
Ez hazánk kiváló hidrogeológiai helyzetéből adódik. Az utóbbi évtizedekben divatossá vált termálturizmus fejlődése minden bizonnyal töretlen lesz a közeljövőben is.
A rómaiak Pannóniában is igen fejlett fürdőkultúrával rendelkeztek. Az általuk épített meleg vizes fürdőkben megvoltak a higiénia elengedhetetlen kellékei, ráadásul a fürdő kulturális és szórakozási központ is volt. Aquincumban eddig 11 fürdőt tártak fel. A honfoglaló magyarok is áhítattal tisztelték a természet erőit, a vizeket, forrásokat, hévizeket. Szívesen telepedtek le melegvízű források környékén. A keresztény szerzetesek a VI. századtól klastromokat, ispotályokat (kórházakat) építettek a gyógyvizek köré. A magyar fürdők különösen Zsigmond király uralkodásának idején tettek szert hírnévre. Mátyás urolkodása idején is virágzott a fürdőzés: korabeli leírások szerint fedett folyosó kötötte össze a Rác fürdőt a királyi várral. A török kori Magyarországra pedig sok minden elmondható, csak a felvirágzás nem. A fürdőélet azonban mégis bámulatosan fejlett volt! Sok minden hanyatlott ekkor, de a török fürdőket fényűzően építették meg, mely egyrészt a mohamedán szertartást szolgálta, másrészt a társadalmi életnek volt jelentős színtere. A fürdőt naponta felváltva használták a férfiak és a nők. A török nők számára ez volt az egyetlen társadalmi kapcsolattartásra alkalmas lehetőség. A törökök kivonulása után a fürdők fejlődése megrekedt, az álszemérmes felfogást csak a XVIII. század végén kezdte legyőzni a tudományok fejlődése. Kialakultak a vidéki gyógyfürdőközpontok: Balatonfüreden, Hévízen, Harkányban.
Magyarország ma köztudottan termálvíz nagyhatalom. Míg általánosan azokat a föld mélyéről feltörő ásványvizeket nevezik termálvíznek, melyek hőmérséklete a 20 °C-ot meghaladja, addig nálunk - a bőség zavarával küzdve - csak a 30 °C feletti hőmérsékletű vizeket tartják termálvíznek. Ezek jó része ráadásul gyógyvíz, melyek meghatározott betegségekre vonatkozó gyógyhatását orvosi vizsgálatok bizonyították.
Magyarország kiváló hidrogeológiai helyzete a Pannon-tenger maradványának köszönhető. Tulajdonképpen két fő tároló található hazánkban: az egyik a Dunántúlon és Budapesten, ez zömében kalcium-magnézium-hidrogén-karbonátot tartalmaz. A másik pedig az Alföld alatt helyezkedik el, konyhasós alkalikus jódos-brómos a vize. Kénben leggazdagabb ásványvíz Mezőkövesden, Harkányban, Csiztupusztán és Balfon található. Konyhasót legnagyobb mennyiségben a tamási és a sárvári ásványvízben mutattak ki.
Hazánkban ma közel 90 gyógyfürdő és szanatórium működik, ezek közül 13 gyógyhelyként üzemel. Nemzetközileg is ismert gyógyhelyeink: Balatonfüred, Hévíz, Zalakaros, Bükfürdő, Sopron, Balf, Eger, Parád, Kékestető, Lilafüred, Hajdúszoboszló, Debrecen, Gyula.
A kalciumos és a jódos vizek gyulladásos mozgásszervi megbetegedések esetén hasznosak. A kéntartalmú vízben való fürdőzést a degeneratív gerinc- és végtagízületi bántalomban szenvedőknek javasolják, de a bőrbetegeknek is jót tesz. A szénsavtartalmú vizeket szívbetegeknek, perifériás keringési zavarokkal küszködőknek ajánlják. A konyhasós vizek nőgyógyászati és urológiai gyulladások mérséklésére alkalmasak. A radonos gyógyvizek elsősorban fájdalomcsillapításra használhatók.
A termál- és gyógyvizek tehát elsősorban a bennük oldott ásványi anyagok révén, a bőrön keresztül felszívódva az idegpályáinkon fejtik ki hatásukat.. A felszívódott ásványi anyagok bekerülnek a vérkeringésbe, a nyirokerekbe, ezáltal hatnak az idegrendszerre, erősítik az immunrendszert és kedvezően befolyásolják a szervezet reakcióképességét. Regeneráló, felépítő folyamatokat indítanak el a szervezetben.
Ám az emberi test számára önmagában is különleges közeg a víz, még ha nem is bír gyógyhatással. Mivel felhajtóereje nagyobb, mint megszokott közegünké, a vízbe merülő test súlya mintegy tizedére csökken. Így a mozgás sokkal könnyebbé válik, a vízben a sérült, kopott ízületek is megmozgathatók. A melegvízben való fürdőzés pedig az erek kitágulását serkenti, ami szintén jótékony hatású, jótékonyan a keringésre, a magas vérnyomás csökkenéséhez vezet.
A fürdőhelyek mikroklímája és a fürdőzéssel lelassult életritmus pedig stresszoldó, idegnyugtató hatású.
Napjainkban önállóan csak balneoterápiás kezelést nem adnak, azt különböző beavatkozásokkal - például iszappakolással, gyógytornával, elektroterápiával, avagy gyógymasszázzsal - kombinálják. A balneoterápiát szinte valamennyi klinikai ág felhasználja gyógykezelésében, ideértve a műtétek utókezelését, valamint a rehabilitációt is. Aki fürdőkúrába kezd, annak legalább 15 kezelésre van szüksége, miközben a fürdőzés idejét 15 percről fokozatosan növelik 45 percre. Balneoterápiával megelőzhető és kezelhető leggyakoribb panaszok:
idült ízületi gyulladás
kopásos gerinc- és ízületi elváltozások, köszvény
Bechterew-kór
lágyrész-reumatizmus
idült derékfájás
porckorong-megbetegedések
mozgásszervi fejlődési és tartási rendellenességek
felsőlégúti rendellenességek
egyes emésztőrendszeri és anyagcsere-betegségek
egyes szív- és keringési betegségek
bizonyos idegfájdalmak
idült bőrbántalmak
balesetek, valamint csont- és ízületi műtétek utáni utókezelés
A gyógyvizek nagy része nem csak fürdőkúraként,de ivókúraként, vagy akár inhalálásra és fogínyzuhanyként is alkalmazható. Gyógyvizet azonban csak orvosi felügyelet mellett szabad tartósan vagy rendszeresen fogyasztani! Ivókúra esetén az ásványi anyagokban gazdag magyar vizek kíméletesen szabályozzák a gyomor, a belek, a vese és a máj működését. Az ivókúra hatásos kezelési módja a gyomorbántalmaknak és más bélproblémáknak is.
A gyógy- és ásványvizeinkben található különböző alkotórészek a következő áldásos hatásokat fejthetik ki szervezetünkre:
  • Nátrium: részt vesz vízháztartásunk szabályozásában. Fontos szerepet játszik vérnyomásunk szabályozásában és egyes enzimek aktiválásában. Hiánya gyengeséget, émelygést, izomgörcsöt, ájulást okozhat. Napi szükséglet: 1-2 gramm.
  • Klór: gyomrunkban a hidrogénnel együtt alkotja a gyomorsavat, jótékonyan hat emésztésünkre. A konyhasóval általában elég jut belőle szervezetünkbe, pluszbevitelre nincs szükség!? Kálium: szabályozza vízháztartásunkat, fontos izmaink, szívünk és idegeink számára. Hiánya esetén izomgyengeség, görcsök, vérnyomáscsökkenés, keringési rendellenesség fordulhat elő. Napi szükséglet: 2-3 gramm.
  • Kalcium: a csontok és a fogak fontos építőeleme, hiánya csontritkulást, jelentős hiánya izomgörcsöket okozhat. Napi szükséglet: 1 gramm.
  • Foszfor: szintén a csontok és a fogak építőeleme. Fontos a fehérje-, a zsír- és a szénhidrát-anyagcserében, az energia tárolásában. Napi szükséglet: 600-900 milligramm. Hiányával általában nem kell számolnunk.
  • Magnézium: "antistressz-ásványnak" is nevezhetjük, támogatja idegrendszerünket. A fehérje- és szénhidrát-anyagcsere fontos eleme, szükséges izmaink működéséhez. Hiánya esetén ingerlékenység, álmatlanság, koncentrációs ehézségek, izomgörcs, fejfájás alakulhat ki. Napi szükséglet: 300-350 milligramm, terhesség és szoptatás idején 450 mg.
  • Vas: fő feladata az oxigén-, a szén-dioxid- és az elektronszállítás. A vörösvérfesték és a hemoglobin képződésében játszik fontos szerepet. Hiánya vérszegénységet, gyengeséget, sápadtságot, nyelési problémákat okozhat. Napi szükséglet: nőknél 15-18, férfiaknál 12 milligramm.
  • Cink: számos enzim és az inzulin alkotórésze. Részt vesz a fehérje-, a zsír- és a szénhidrát-anyagcserében. Szerepe van a sebgyógyulásban, acélozza-erősíti immunrendszerünket. Hiánya a fentiek működési zavarát okozza, valamint az étvágy és az ízlelési érzék csökkenéséhez vezethet. Napi szükséglet: 15 milligramm.
  • Mangán: részt vesz a fehérje-, a zsír- és a szénhidrát-anyagcserében, valamint a csontok és a kötőszövet felépítésében. Hiánya fogyást, különböző bőrirritációkat, hányingert, a hajszín megváltozását okozhatja.
    Napi szükséglet: 3,5 milligramm.
  • Jód: a pajzsmirigyhormonok termelődése szempontjából fontos mikroelem, szükséges a pajzsmirigy egészséges működéséhez. Nélkülözhetetlen a magzat méhen belüli fejlődéséhez. Hiánya golyvához vezet. Napi szükséglet: 150 mikrogramm.
  • Fluor: csontozatunk és fogaink építőeleme. Hiánya megkönnyíti a fogszuvasodás kialakulását. Különösen a terhes és szoptatós anyák, valamint a kisgyermekek fluoridszükségletének kielégítésére kell ügyelni, ugyanakkor túladagolása veszélyes. Napi szükséglet: 2,5 milligramm.
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...