Új koncepció mentén újulna meg a Király Fürdő - Így fog kinézni
A 2020-ban bezárt Király Fürdő felújítása, átalakítása továbbra is napirenden van. Az eredeti elképzelésekhez képest szerényebb, az értékmegőrzést előtérbe helyező, nagyon ígéretes tervek mentén újulna meg a műemlékfürdő.
Erről tartott közös sajtótájékoztatót április 17-én a fürdő felújításáért felelős fővárosi biztos, a BGYH vezérigazgatója és a terveket készítő építésziroda vezetője.
A Királyt 2020-ban a covid járvány idején több más fürdőhöz hasonlóan be kellett zárni, azonban a műszaki állapota miatt nem lehetett már újra nyitni. A fürdő azóta is zárva tart, de állagmegóvási munkákat végeznek az azt üzemeltető BGYH munkatársai.
A tulajdoni viszonyokról érdemes tudni, hogy az épület 100% állami tulajdonban van, ugyanakkor a főváros ingyenes használati joggal rendelkezik, az üzemeltetést pedig a fővárosi fürdővállalat, a BGYH végzi.
A felújításra vonatkozó eredeti terv még 2019-ben készült el. Ez azonban az a jelenlegi helyzetben túl ambiciózus és túl drága, mintegy 6-7 milliárd Ft lenne. Az új tervek 4-4,5 milliárd Ft-tal számolnak. Ezért cserébe le kell mondani többek között egy úszómedencéről, azonban az értékmegőrzés és a piacképes üzemeltetés előtérbe került.
Király Fürdő udvara - Látványterv. Fotó: 3H Építésziroda
Kihívások a felújításban
A fürdő három kor jegyeit viseli magán. Az eredeti török kori épület köré, illetve részben a helyére előbb barokk majd klasszicista stílusú részek épültek. A terveket készítő 3H Építésziroda vezetője, Gunther Zsolt a ezzel kapcsolatban a következőt nyilatkozta:
„A felújításban a kihívást az jelenti, hogyan lehet hangulatában egységesíteni az eltérő korok lenyomatait, a kortárs kiegészítések hogyan illeszthetők ebbe a miliőbe. A műemlékileg kevésbé értékes, illetve értéktelen épületrészek eltávolításával elsősorban a törökfürdő részt erősítettük mind tériségében, mind megjelenésében”
A törökfürdő mellett egy modern wellness részleg, kávézó és étterem is része a terveknek.
Király Fürdő pihenő rész - Látványterv. Fotó: 3H Építésziroda
Ostrom alatt is használhatták
Az eredeti fürdőt nagyjából 450 éve építették a török pasák. Különlegessége, hogy nem rendelkezik saját forrással, a Lukács Fürdő környékéről vezetik ide a termálvizet. Ennek oka az volt, hogy a törökök olyan fürdőt szerettek volna, amely a várfalon belül helyezkedik el, így egy esetleges ostrom alatt is hozzáférhető.
Király Fürdő - Látványterv. Fotó: 3H Építésziroda
Király Fürdő - Látványterv. Fotó: 3H Építésziroda
Király Fürdő - Látványterv. Fotó: 3H Építésziroda
Király Fürdő - Látványterv. Fotó: 3H Építésziroda
Király Fürdő - Látványterv. Fotó: 3H Építésziroda
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...