Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Hallott már ezekről a különös vizes hiedelmekről és babonákról?

2017. 03. 21. 20:00
Forrás: termalfurdo.hu
Útitárs
Életet ad, de ha úgy alakul, el is veszi azt  - ezt gondolta a régi kor embere a vízről. Mivel ismerte az erejét, tisztelte a vizet. A világ minden táján hiedelmek és babonák tucatjait őrzik az emberek a vízzel kapcsolatban. Ismerjenek meg közülük néhányat!
A víz a születés ereje
Bármely égtáj felé tekintünk, a víz szinte mindenütt a megújulás, a születés és a termékenység szimbóluma. Az egyiptomiak például úgy gondolták, hogy az állandóan mozgásban lévő víz a termékenyítő erő, az új élet nedve, az égből hulló csapadék, férfiúi magként termékenyíti meg a földet. A keresztények számára a víz a tisztaságot; az alámerülés és a keresztelés a megtisztulást; a forrásvíz pedig a megújulást jelenti. A kelták szerint az örök fiatalság földjét éltető víz öleli körbe, a csángók képzetében pedig a kutak kiszáradásával jön el a világvége, s csak az Antikrisztusnak lesz vize, amellyel magához csalogatja az embereket. A magyar mondavilágban is a termékenység szimbóluma a víz, Álmos anyjának méhéből forrás fakad, és ágyékából dicső királyok származnak.
Gyógyító és éltető vizek
A vizek között találjuk például a halhatatlanság italait: a gyógyító vizet, az élet vizét, szentelt vizet. A régi görögök az élet vízének, a nektárt és az ambróziát tartották, amit csak az istenek ihattak, hogy megőrizzék ifjúságukat, győzedelmeskedjenek a halál fölött, és halhatatlanokká váljanak. A keresztények körében a szentelt víz a születésétől a haláláig elkíséri az embert. Szentelt vízzel keresztelik meg a csecsemőt, ebből hintenek a bölcsőre, a menyasszony koszorújára, a halott koporsójára. Magyar népszokások szerint a bő termés reményében, vízzel loccsantják le az aratásból hazatérő gazdát; a boszorkányok távol tartására, a kemencéből kivett kenyeret is vízzel kenik be. A húsvéti locsolkodás szokása, amikor a lányokat, asszonyokat az élet vízével locsolják le, a megtisztulást és újjászületést hívatott szolgálni.
Hallott már ezekről a különös vizes hiedelmekről és babonákról?
Rossz hírt is hozhat a víz
A vízhez számtalan hiedelem tapad, így például több hazai tájon is, ha valaki meghal, a vízzel teli edényeket ki kell üríteni, mert ellenkező esetben balszerencsés lesz a ház népe. Rossz előjelnek számít a vizet cél nélkül forralni, mert az eladósorban lévő lány nem megy férjhez. A törököknél viszont szerencsét jelent. Az Azerbajdzsánban, valamint Irán északnyugati részén élő azeriek ugyancsak hasonlóan vélekednek, ők is egy kis vizet loccsantanak a földre a nagy vállalkozásba fogó, vagy hosszú útra kelő személy érdekében. Azt mondják, hogy ez szerencsét hoz számára, és segít a biztonságos és ép visszatérésben.
Esőtánc és varázslás
A vízhez kötődő babonák között az esővarázslás is jelen van. S bizony ne higgyék, hogy csak az ősi indiánok lejtettek esőtáncot! A magyar népi hagyományok között is ott szerepel az esővarázslás, melynek lényege, hogy az esővarázslás alkalmával gyermekek, nők vonultak végig a falun, egyiküket zöld gallyakkal, levelekkel borították. Közben énekeikben esőt kértek a szántóföldre, szőlőre, búzára, kukoricára, és a falu lakosai a zöld lombba öltözöttet vízzel öntözték, az eső utánzásával akarták ugyanis előcsalogatni az égi áldást. De ismert olyan esővarázslás is, amikor ekét húztak a patak vizében, vagy a falu legöregebb asszonyának alsószoknyáját áztatták be a legközelebbi folyó vizébe.
Ma is élő babonák
A vízhez kötődő babonák nem csupán a régi korok népeit sodorták magukkal. Sok közülük a mai napig része az emberek hétköznapjainak a világ különböző pontjain. A koreai fiataloknál hagyomány, hogy a vizsga napján nem szabad hajat mosni, mert ezzel a memóriájukat is megtisztítják a vízzel. Következésképpen nem fognak emlékezni arra, amit korábban megtanultak. Az angolok szerint, aki korábban más által használt vízben mosakodik, veszekedni fog az illetővel, hacsak nem üti össze a tenyerét a víz fölött, miután a mosakodást befejezte. De attól is óvnak, hogy az ember olyan pohárba öntsön vizet, amelyben már van valamennyi víz, mert ezt a gonosz szellemek látogatásra történő meghívásnak tekintik. Az íreknél soha sem szabad a lábmosó vizet kiönteni éjszaka, és a piszkos vizet is csak akkor, ha előtte figyelmeztették a tündéreket. A zsidó hiedelem veszélyesnek tartja, ha az ember vizet kér valakitől, de ugyanígy baljóslatúnak találják azt is, ha valaki átlép a víz felett.
„Álmodó” víz
A víz számtalan formában megjelenhet az álmainkban is, álmodhatunk tiszta vízzel, folyóval vagy tengerrel, és ezek mind-mind mást jelentenek az álomfejtők szerint. Ha az álmainkban szereplő víz tiszta, az álmoskönyvek szerint szerencsét jelent. A babona szerint, ha hideg vizet iszunk álmunkban, az bizony bánatot jelent, de a meleg víztől sem remélhetünk sok jót, az ugyanis betegséget vetít előre. Álomban a koszos víz látványa, egy gátlástalan személyre figyelmeztet, aki tönkre akarja tenni az álmodót.
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...

Exluzív előnyári ajánlattal vár a Gotthard Therme Hotel & Conference****!

Szökjön el a nyári nyüzsgés előtt pár napra és foglalja le pihenését május 1. és június 23. közötti időszakra most akár 10+10% kedvezménnyel! Az 1.500 nm vízfelülettel rendelkező, pálmafákkal tarkított mediterrán termálfürdő, a korlátlan soft drink italcsomaggal kiegészített félpanziós ellátás és a hármashatár megannyi élményt, izgalmat tartogat. Foglaljon 20% kedvezménnyel még ma! Megnézem