Quantcast

Aktuális akciók
Tavaszi akciók Tavaszi akciók Tavaszi fürdőtippekTavaszi fürdőtippek

Köhögés ellen szaunázással, gyógynövényekkel és illatokkal

2022. 11. 18. 08:00
Forrás: termalfurdo.hu
Egészség
Ha Ön sem tudja abbahagyni a kínzó köhögést, próbálja ki a gyógynövényes illóolajokat, a kakukkfűből, vagy gyömbérből készült teát, inhaláljon kamillával, és ha nincs még láza, akár szaunában vagy gőzfürdőben is elpusztíthatja a kórokozókat.

A köhögés, mint tünet

A köhögés számos légúti és tüdőbetegség tünete, melyek közül leggyakoribb és legártalmatlanabb a megfázás, meghűlés. Súlyosabb, köhögést okozó betegségek többek között a vírusos influenza, a garat- és gégehurut, a tüdőgyulladás, a mellhártyagyulladás, tüdőtuberkolózis. Száraz köhögést okoznak bizonyos környezeti tényezők is, pl. a por, az ózon vagy a szmog.

Mivel kezeljük?

Gyógynövényekkel a száraz és hurutos köhögés ellen
Számos gyógynövényt ismerünk, amelyek hatásosan csillapítják a köhögést. Fontos megkülönböztetnünk a száraz ingerköhögést a slejmmel járó köhögéstől. A száraz köhögést nyugtató hatású gyógynövényekkel kezeljük, míg a hurutos köhögést köptető, slejmoldó és gyulladáscsökkentő illóolajokkal gyógyíthatjuk.
Mályvagyökérből, mályvalevélből és virágból, lándzsás útifűből, izlandi zuzmóból készülő teákkal, szirupokkal, cseppekkel hatékonyan csillapítható a száraz köhögés. Ezek a nyálkásító anyagok vékony, védelmező bevonatot képeznek az irritált, gyulladt nyálkahártya felületén, így csillapítván az irritációt. Az ánizs, eukaliptusz, édeskömény, borsmenta, zsálya, kakukkfű illóolaj stimulálhatja a nyálelválasztást és a nyelési reflexet.
Az ánizs és az édeskömény termése, az eukaliptuszolaj, valamint a kakukkfű gazdagok nyálkaoldó hatású illóolajokban. Felhígítják a sűrű váladékot, másfelől eleve hígabb váladék termelésére serkentik a nyálkahártyát. A borostyánlevélben, a kankalin gyökerében és az édesgyökérben is találhatók olyan növényi hatóanyagok, melyek köptető, slejmoldó hatásúak.
Inhalálás, ülőfürdő
A hurutos köhögést kezelhetjük akár inhalálással, vagy ülőfürdővel. Inhalálásra alkalmas a kamillatea (egy marék kamillavirág) vagy a forró vízbe cseppentett kamillaolaj (10-15 csepp), de mentolos-eukaliptuszos bedörzsölő balzsamot is tehetünk a forró vízbe. A fenyőolaj, az eukaliptuszolaj, a kámfor alkalmazható porlasztós inhalátorokban, de cseppenthetjük őket a fejpárnánkra is (kb. 10 csepp). A kakukkfűből készült illóolaj inhalálása, vagy a hát és mellkas kakukkfű illóolajos kenőcsökkel történő bekenése is enyhülést hozhat. A legjobb, ha közvetlenül lefekvés előtt végezzük el a műveletet, alvás is segítheti a gyógyulást.
Szaunázás, gőzfürdő
Lázas megfázással küszködve egyáltalán nem ajánlott szaunába menni, azonban a meghűlések és betegségek megelőzésében, majd a már gyógyuló folyamatok meggyorsításában nagyon fontos szerepet játszik. Bizonyítékok vannak arra, hogy a szaunázás javít a légzőszervek, a mozgásszervek és az immunrendszer működésén is, rendszeres használata javítja az állóképességet is.
A náthás, influenzás betegségek időszakában a felső légutak idült megbetegedése esetén a lappangási időszakban még érdemes szaunázni, mivel az erős verejtékezés, valamint a magas hőmérséklet hatására a kórokozók csírája elpusztítható. A magas hőmérséklet egy ál-lázas állapotot idézhet elő, ami meggyorsítja a szervezet védőanyag mozgósítását, ami szintén a kórokozó csírák elpusztítását teszi lehetővé, még mielőtt a betegség súlyosbodna. Amikor a betegség intenzív szakasza véget ért, fel lehet gyorsítani a gyógyulás folyamatát a forró gőzzel. A gőzfürdőben felmelegszik a nyálkahártya és mélyebben tudunk lélegezni, illetve könnyebben szűnnek meg a légutakban kialakult elzáródások.
Gőzfürdő
GőzfürdőKép forrása
Gyógyteák
A kakukkfű kitűnő köhögéscsillapító és hurutos köhögés esetén remek köptető hatású szer, napi 3 csésze teát fogyasszunk étkezés előtt. A hársfa finom illatú, izzasztó, köhögéscsillapító, a nyúlós-tapadós váladékokat is oldja. Naponta háromszor fogyasszuk forrázatát. 3 deciliter teához egy csapott evőkanál teafüvet használjunk, 4-5 napig fogyasszuk. Az édesgyökér a görcsös köhögést csillapítja, nyugtató, köptető, regeneráló. A bazsalikomról és az oregánóról kevesen tudják, hogy köhögés csillapítására és torokfájás enyhítésére is nagyon hatékony a főzetük. Hasonlóan jó hatással bír még a hibiszkuszvirág és a lándzsás útifű is. A gyömbértea enyhíti a köhögést, csökkenti a torokfájást, és egyben a vírusokkal szemben is képes felvenni a harcot. Influenzás időszakban igazi orvosság a gyömbértea mézzel és citrommal. A mezei zsurlót a köhögésre gargarizálva ajánlja a népi gyógyászat. Forrázzunk le egy púpozott teáskanál zsurlót 2 dl forró vízben, majd 1-2 perc után szűrjük le. Öblögessünk vele naponta több alkalommal.
Gyógytea

Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...


Session húsvéti kalandok

Varázslatos környezetben nyújt kikapcsolódást a Session Hotel**** Ráckeve a húsvéti ünnepek alkalmával, ahol fenséges ételek, számos program, és az Aqua Land Termál-, és Élményfürdőbe érvényes ajándék belépő várja a pihenni vágyókat. Az ajánlatért kattintson! Megnézem