Füvész- és botanikus kertek, ahol a tavasz a legszebb arcát mutatja
Akár városon belül élvezhetjük a zöldellő természetet, a tavasz legkellemesebb illatait és hangulatát, ha ellátogatunk e füvészkertek valamelyikébe.
ELTE Füvészkert
Magyarország első botanikus kertje a belváros 8. kerületében bújik meg. 150 évnél idősebb páfrányfenyők, hatalmas páfrányok, orchideák illatoznak itt. Victoria-házának nagy vízmedencéjében a trópusi, különlegesen szép amazonasi óriás-tündérrózsák és paraguayi óriás-tündérrózsák kaptak helyet. Áprilisban Sakura ünnep keretén belül csodálhatjuk meg a virágzó japán cseresznyefákat, emellett 85 veszélyeztetett hazai növényfajt őriznek a Kertben, ezeket is mind megnézhetjük tavasszal. Molnár Ferenc közismert regényében, A Pál utcai fiúkban a kert öreg pálmaháza nyújtott búvóhelyet Nemecsek Ernő és barátai számára.
Füvészkert Szeged
A szegedi füvészkert üvegháza trópusi, szubtrópusi, mediterrán és sivatagi növényeknek ad otthont, távoli tájak közel 1200 növényfaja tekinthető meg. Több mint 7 méter magasra megnövő trópusi fák, fán lakó színes orchideák, broméliák, valamint páfrányok, pozsgások és kaktuszok biztosítanak változatos látnivalót az érdeklődőknek, de a 300-féle kaktusz is a látogatók kedvencei közé tartozik. Japánkertje, 125 fajtából álló rózsakertje, gyógynövény- és fűszerkertje mind tartogat különlegességeket.
Fotó: Zalatnai Márta
Vácrátót Botanikus Kert
A több mint 180 éves műemlék- és természetvédelem alatt álló vácrátóti kert hazánk legfajgazdagabb tudományos élőnövény gyűjteménye. Minden évszakban lebilincselő látványt nyújt 27 hektáron. 62 madárfajnak, 22 halfajnak, 73 szárazföldi és vízi puhatestűnek ad otthont az arborétum. Az angolpark stílusban tervezett főúri kastélykertben 13 ezer növényfajt tartanak számon. Ebből másfél hektáron 3000 virágos növényfajt. A nemzeti ünnep alkalmával március 15-17. között hóvirágok, tőzikék, hunyorok és sok korai tavaszi érdekesség fogad majd minket, ha ide látogatunk.
Soroksári Botanikus Kert
Soroksáron 60 hektárnyi területen kiépített tanösvényen sétálhatunk végig, ahol 20 állomáson keresztül ismerhetjük meg a füvészkert rejtelmeit. A tó mellett pihenve el lehet csípni nyíló virágokat: talajszinten tőzike, téltemető, kis téli zöld, hóvirág, csillagvirág bújik meg, szolidan virágzik a Dávid mandula és a kikeleti bangita, és illatozik a hunyor meg a lonc. A Kert 1977 óta fővárosi természet-védelmi terület, melynek üvegházában szubtrópusi növényeket, parkjában természetvédelmi kiállításokat és 180-féle gombafajt is szemügyre vehetünk.
Budai Arborétum
A Gellért-hegy déli lábánál az ország egyik leggazdagabb arborétumát találjuk, ami ráadásul minden nap ingyen látogatható. Az arborétum jelenlegi gyűjteménye közel 1960-féle díszfát, díszcserjét, 240 fajta hagymás-gumós virágot és mintegy 300-féle egyéb évelő dísznövényt számlál. Márciusban már keresgélhetünk ibolyát, sáfrányt, hóvirágot, majd tulipán, orgona, cseresznye illata árasztja el a környéket.
Fotó: Juhász Norbert
Kámoni Arborétum
Az egykor önálló faluként létező Kámon ma már Szombathely része, csodálatos arborétumát 1860-ban kezdték kialakítani. Területe 27 hektár, melyen mintegy 3200 fa- és cserjefaj található meg. A parkban a jegenyefenyők mellett a gyantáscédrus, a kínai, a mocsárciprus hatalmas példányai láthatók, rózsakertjében több mint félezer fajtát számláló rózsagyűjtemény látható, valamint kaktuszgyűjteménye is az egyik legnagyobb Magyarországon. Márciusban már gyöngyvirágok, hóvirágok árasztják el az arborétumot, így már a napokban érdemes kilátogatni.
Fotó: Nagy Jácint
Képek forrása: fuveszkert.org (2. kép); Zalatnai Márta, fuveszkert.u-szeged.hu (3. kép); countrytours.hu/vacratot (4. kép); harasztianyukak.blog.hu (5. kép); Juhász Norbert welovebudapest.com (6. kép); Nagy Jácint, nyugat.hu (7. kép)
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...
Ha van véleménye, kérdése a cikkel kapcsolatban, szóljon hozzá a Facebookon.
Kattintson ide