Mielőtt napozni indulunk, ezeket tegyük meg a bőrünkért
Ha nem akarjuk ősszel látni a felelőtlen napozás következményeit, mint a pigmentfoltok, ráncok, még több anyajegy, akkor nem árt betartanunk néhány alapszabályt, amivel nemcsak szépen egyenletesen barnulunk majd le, de a hosszú távú negatív következményektől sem kell tartanunk.
Melyik típusba tartozunk?
A bőr a melanin termelésével védi a szervezetet az UV- ártalmaitól. Ez a fényvédő kapacitás a bőr vastagságától, és a benne lévő pigmentsejtek számától, jellegétől, aktivitásától függ: a sötétebb bőrtípus nagyobb, a világos bőrtípus kevesebb védelmet nyújt.
- A szőke, vörös, szeplős, kék szemű emberek és a gyerekek mindenképpen 50 faktoros fényvédőt használjanak, mert 15 perc alatt leéghetnek.
- A szőkésbarna, barna hajú, barna szeműek könnyebben barnulnak, 30 faktoros fényvédővel érdemes bekenni magukat.
- A kreol bőrű, fekete hajúak barnulnak a leggyorsabban, és a leégésre sem hajlamosak, nekik elegendők az alacsonyabb faktorszámú termékek.
Hogy tudunk felkészülni a napozásra?
- Fogyasszunk nyaralás előtt olyan gyümölcsöket, ételeket, amelyek elősegítik a barnulást, védenek az UV-sugarak ellen, vagy védik bőrünket a napsugárzás okozta ráncosodástól. Az áfonyában található antocián védi a sejteket a szabad gyököktől, amelyek károsíthatják a bőrt. A görögdinnye likopin-tartalma mind az UVA, mind az UVB sugárzást elnyeli, azaz felfogja a bőrt érő káros sugarak hatásait. A homoktövis olaja is véd a napsugárzás okozta károsodástól. A sárgarépában fellelhető béta-karotin elősegíti a melanintermelést. Segít kiszűrni az UV-sugarakat, semlegesíteni a szabad gyököket.
- Érdemes megnövelni a bőr számára fontos vitaminok bevitelét, mint a B-vitamin, a C-vitamin, az A-vitamin és az E-vitamin, például gyümölcsök, zöldségek, vagy akár étrend-kiegészítők formájában.
- Radírozzuk le bőrünket, így eltávolíthatjuk elhalt hámsejtjeinket, így egyenletesebben fogunk lebarnulni. Az eltömődött, kiürülni nem tudó mitesszerek a napfény hatására begyulladhatnak, csúnya pattanásokat képezve.
- Kenjük be magunkat fél órával a napozás előtt, és ismételjük meg minden fél órában, és ne hagyjunk ki olyan testrészeket sem mint a fül, orr, vagy a kézfejünk. Különösen érdemes arcbőrünket bekenni, ez ugyanis az egyik legérzékenyebb terület, amit rendszeresen szabadon is hagyunk.
- Érdemes betartanunk a legfontosabb szabályt: 11 és 15 óra között nem szabad és 35-40 percnél többet nem jó egyfolytában a napon lenni.
- Kizárólag smink nélkül napozzunk, ugyanis a kozmetikumok beleizzadhatnak a pórusainkba, és ha a víz rászárad a bőrünkre, az bakteriális fertőzéseket is okozhat.
- Hajunkat és fejbőrünket védjük kalappal, szemünket pedig UV-szűrős napszemüveggel.
Legfontosabb a gyermekek védelme
A gyermekek bőre vékonyabb, érzékenyebb és így sérülékenyebb is, mint a felnőtteké. A legmagasabb faktorszámú fényvédővel és naptejjel kenjük be a kicsiket, minimum félóránként kenjük őket újra. Vízben és vízparton, ahol a sugárzás felerősödik, napszemüveget is hordjanak, a legkisebbeknek a gumis szárú a legpraktikusabb. Kalapot, sapkát, kendőt tegyünk a fejükre, ezzel védve fejbőrüket. A gyerekek többet tartózkodjanak az árnyékban és hűs helyen, valamint folyadékpótlásukat is folyamatosan biztosítsuk.
Iratkozzon fel értesítéseinkre, hogy ne maradjon le a fürdőkkel, fürdővárosokkal kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb hírekről! Kattintson az alábbi gombra...
Ha van véleménye, kérdése a cikkel kapcsolatban, szóljon hozzá a Facebookon.
Kattintson ide