Gyógyvíz
Azokat a föld mélyéről feltörő vagy mesterségesen felszínre hozott ásványvizeket nevezik gyógyvíznek, amelyeknek meghatározott betegségekre vonatkozó gyógyhatását szigorú előírásokhoz kötött orvosi vizsgálatokkal kimutatták.
A gyógyvizek Magyarországon általában - de nem feltétlenül - termálvizek, azaz 30 °C feletti hőmérsékletűek. Külföldön gyakoriak a 20 °C alatti gyógyvizek, ezeket melegíteni kell, hogy fürdőzésre alkalmasak legyenek.
Ásványvizet Magyarországon csak az Országos Gyógyhelyi és Fürdőügyi Főigazgatóság nyilváníthat gyógyvízzé a szükséges orvosi vizsgálatok után. A vizsgálat első lépése a víz kémiai analízise, amely az összetétel megállapítása mellett vizsgálja azt is, hogy a víz nem tartalmaz-e kórokozókat vagy olyan anyagokat, amelyek károsak az egészségre. Az orvosi vizsgálatokat általában kettős vakkísérletekkel végzik. Ez azt jelenti, hogy egyes betegeket gyógyvízzel, másokat azonos hőmérsékletűre melegített, és azonos színűre színezett vezetékes vízzel kezelnek; azonban sem a kísérletben részt vevő orvos, sem a betegek nem tudják, melyik a gyógyvíz. Erre azért van szükség, mert a gyógyulást gyakran befolyásolja a beteg tudata, hozzáállása.
Gyógyhatás szerinti fürdőkereső >>
Gyógyhatás szerinti keresőnkkel egyszerűen megtalálja azokat a fürdőket, amelyek gyógyvize speciálisan az Ön problémájára nyújthat megoldást.
Gyógyhatás szerinti keresőnkkel egyszerűen megtalálja azokat a fürdőket, amelyek gyógyvize speciálisan az Ön problémájára nyújthat megoldást.