Elektroterápia
Az elektroterápia az elektromos energia terápiás célú felhasználását jelenti. Frekvenciatartomány szerint megkülönböztetünk kis-, közép- és nagyfrekvenciás, valamint elektromágneses kezeléseket. Az elektroterápiás kezelések fokozzák a keringést, csökkentik a fájdalmat, serkentik a sejtanyagcserét és jótékonyan hatnak az izomzatra.
A kisfrekvenciás kezelések közé az 1000 Hz alatti elektromos árammal történő kezelések tartoznak. Ezek elsősorban fájdalomcsillapító hatásúak, de értágító hatásuk révén jelentősen növelik a kezelt területen a véráramlás mértékét is. Gyulladásgátló és regenerációt serkentő hatásuk is bizonyított, de az elektródák speciális elhelyezésével akár izomstimulációra is használhatóak.
A középfrekvenciás kezelések (1000-100 000 Hz) tüneti kezelésre alkalmasak. Előtérbe kerülésük azzal magyarázható, hogy a kisfrekvenciás kezelésekkel szemben kevésbé izgatják a bőrben lévő érző végkészülékeket, így a kezelés a betegnek kellemesebb. Fájdalomcsillapító hatásuk mellett a vérkeringés fokozásával hozzájárulnak az ödéma mielőbbi felszívódásához, és a gyulladások csökkentéséhez is.
A nagyfrekvenciás kezelések (100 000 Hz felett) a szervezetben kialakított hőképződésükkel kedvező tüneti kezelést nyújtanak. E hőhatás segítségével kezelhetőek a túlfeszült, fájdalmas izmok, a krónikus gyulladások, de ízületi kopás esetén is igen jótékony lehet.